Türkiye ve Kazakistan arasındaki uluslararası ticaret üzerine bir inceleme
An examination of international trade between Turkey and Kazakhstan
  1. Tez No: 939512
  2. Yazar: BOTAGOZ BATYRBEKOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Kazakistan ve Türkiye arasındaki uluslararası ticaret ve lojistik süreçlerini inceleyerek bu süreçlerin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Özellikle ulaştırma yolları ve demir yollarının etkin kullanımının temel lojistik sorunları çözme ve ticareti artırma potansiyeli üzerinde durulmuştur. Bölgesel ticaretin ve lojistiğin global ekonomideki yerinin anlaşılması ve iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin derinleştirilmesi büyük değer taşımaktadır. İki ülke arasında artan ekonomik iş birliği, bölgesel istikrar ve kalkınma için büyük öneme sahiptir. İki ülke arasındaki ekonomik bağların güçlendirilmesi ve lojistik altyapının geliştirilmesi yönünde sürdürülebilir bir kalkınma modelinin nasıl oluşturulabileceğine dair bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the international trade and logistics processes between Kazakhstan and Turkey and evaluates the impact of these processes on the economic relations between the two countries. In particular, the potential of effective use of transport routes and railways to solve basic logistics problems and increase trade is emphasized. Understanding the place of regional trade and logistics in the global economy and deepening strategic cooperation between the two countries is of great value. Increasing economic cooperation between the two countries is of great importance for regional stability and development. Information is provided on how a sustainable development model can be created in terms of strengthening economic ties and developing logistics infrastructure between the two countries.