Çevresel halk katılımının bir aracı olarak yargı: Karşılaştırmalı hukukta yargısal ve yarı-yargısal katılım modelleri ve araçları
Judiciary as an instrument of environmental public participation: Models and instruments of judicial and quasi-judicial participation in comparative law
  1. Tez No: 939514
  2. Yazar: MERVE ALÇIK ENGÜRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 457
Özet
Yaşadığımız çevrenin temiz, güvenli ve sürdürülebilir olması yaşamlarımızı olumlu yönde etkileyerek güzelleştirmektedir. Çevre kirlenmiş ve bozulmuşsa yaşamımızı sağlıklı bir biçimde sürdürmemiz de mümkün olamayacaktır. Temiz, güvenli ve sürdürülebilir bir çevre yaşamımızdan vareste düşünülemez. Dolayısıyla, çevresel meselelerde bizlerin yani halkın katılımının sağlanması önem taşımaktadır. Tez çalışmasında, bu öneme binaen çevresel konularda halkın katılımı incelenmekte ve çevresel halk katılımının bir aracı olarak yargıya odaklanarak yargısal ve yarı yargısal organlar aracılığıyla çevresel meselelerde halk katılımının nasıl gerçekleştirilebileceğini konu edinmektedir. Bu doğrultuda, belirli ortak nitelikleri taşıyan yargısal ve yarı yargısal çevresel halk katılımı modelleri tasnif edilerek incelenmiştir. Son olarak, tez çalışmasında çevresel meselelerde halk katılımının etkililiği ile incelenen yargısal ve yarı yargısal çevresel halk katılımı modellerinin etkililiği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda yargısal ve yarı yargısal nitelikteki çevresel halk katılımı modelleri ile çevresel halk katılımını hukuk düzeninde etkili kılmak isteyen herhangi bir ülkeye önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The clean, safe, and sustainable environment in which we live profoundly impacts our lives, enhancing their quality and contributing to their aesthetic value. Conversely, environmental degradation and pollution undermine our ability to lead healthy lives. A clean, safe, and sustainable environment should not be viewed as a mere luxury but rather as an essential aspect of human existence. Environmental issues are intrinsically linked to fundamental human rights, freedoms, and our very survival. Consequently, ensuring public participation in environmental matters is of paramount importance. This thesis explores the role of public involvement in environmental issues, emphasizing how such participation can be facilitated through judicial and semi-judicial mechanisms, with a particular focus on the judiciary as an instrument for promoting environmental public participation. In this regard, the thesis classifies and examines judicial and semi-judicial models of environmental public participation that share certain common characteristics. Finally, the thesis evaluates the effectiveness of public participation in environmental matters, as well as the impact of the judicial and semi-judicial models explored. Based on these evaluations, recommendations are presented for countries seeking to enhance environmental public participation within their legal frameworks through the adoption of judicial and semi-judicial models of participation.