Turistik destinasyonların pazarlanmasında turist deneyiminin rolü: Dijitalleşme ve müşteri memnuniyeti üzerine bir inceleme
The role of tourist experience in marketing touristic destinations: A study on digitalization and customer satisfaction
  1. Tez No: 939534
  2. Yazar: İREM HITAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin turistik destinasyonların pazarlanmasındaki rolünü ve turist deneyimlerine olan etkisini incelemektedir. Dijitalleşme, turizm sektöründe bilgiye erişim, karar verme süreçleri ve müşteri memnuniyeti gibi birçok alanda köklü değişiklikler yaratmıştır. Araştırma kapsamında, dijital platformların turistlerin destinasyon seçim süreçlerini nasıl etkilediği, sosyal medya ve çevrimiçi rezervasyon sitelerinin pazarlama stratejilerindeki önemi ve dijital teknolojilerin turist deneyimlerini nasıl zenginleştirdiği ele alınmıştır. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, dijital platformların destinasyon seçimlerinde etkili olduğunu belirtmiş ve dijitalleşmenin turist memnuniyetini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, dijitalleşmenin turizm sektöründeki merkezi rolünü vurgulamakta ve turistik destinasyonların dijitalleşme süreçlerine yatırım yapmalarının önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve kişiselleştirilmiş pazarlama stratejilerinin turist deneyimlerini geliştirme ve destinasyonların rekabet gücünü artırma potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of digitalization in the marketing of tourist destinations and its impact on tourist experiences. Digitalization has brought significant changes to the tourism sector in areas such as access to information, decision-making processes, and customer satisfaction. The research explores how digital platforms influence tourists' destination selection processes, the importance of social media and online booking sites in marketing strategies, and how digital technologies enrich tourist experiences. The majority of participants indicated that digital platforms play a significant role in their destination choices, and it was concluded that digitalization enhances tourist satisfaction. The study highlights the central role of digitalization in the tourism sector and emphasizes the importance of investing in digitalization processes for tourist destinations. Furthermore, it concludes that artificial intelligence, augmented reality, and personalized marketing strategies have the potential to improve tourist experiences and increase the competitiveness of destinations.