Azerbaycan için yenilenebilir enerji kaynağı seçiminde bulanık swara ve bulanık ocra yöntemlerinin uygulanması
Application of fuzzy swara and fuzzy ocra methods in renewable energy source selection for Azerbaijan
  1. Tez No: 939535
  2. Yazar: NOVRUZALI VAHABZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KARAHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'ın yenilenebilir enerji kaynaklarının seçimini analiz etmek için Bulanık SWARA ve Bulanık OCRA yöntemlerinin kullanımını incelemektedir. Fosil yakıt zenginliğiyle bilinen Azerbaycan, sürdürülebilir enerji geçişini hızlandırmayı ve enerji portföyünü çeşitlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma, yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelini, ekonomik katkılarını ve sürdürülebilir enerji stratejilerinin uygulanmasını değerlendirmektedir. Ayrıca, enerji güvenliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının faydaları ve zorlukları ele alınmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik kalkınmaya etkisi ve enerji bağımsızlığının artırılması konuları da araştırmanın odak noktalarıdır. Araştırmada, yenilenebilir enerji yatırımlarının ekonomik, sosyal ve çevresel yönleri değerlendirilerek Azerbaycan'ın enerji sektöründe sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına yönelik stratejik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of Fuzzy SWARA and Fuzzy OCRA methods to analyze the selection of renewable energy sources in Azerbaijan. Azerbaijan, known for its fossil fuel wealth, aims to accelerate the sustainable energy transition and diversify its energy portfolio. The study evaluates the potential of renewable energy sources, their economic contributions, and the implementation of sustainable energy strategies. In addition, the benefits and challenges of renewable energy sources in terms of energy security and environmental sustainability are discussed. The impact of renewable energy sources on economic development and increasing energy independence are also the focal points of the study. The study evaluates the economic, social, and environmental aspects of renewable energy investments and presents strategic recommendations for Azerbaijan to achieve sustainable development goals in the energy sector.