Sodyum glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörü kullanan hastalarda üriner sistem enfeksiyonu sıklığı ve SGLT-2 inhibitörlerinin renal fonksiyonlar üzerine etkisi
Frequency of urinary tract infection in patients using sodium glucose co-transporter 2 (SGLT-2) inhibitors and the effect of SGLT-2 inhibitors on renal functions
- Tez No: 939533
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sodyum Glukoz Ko-Transporter 2 (SGLT-2) İnhibitörü Kullanan Hastalarda Üriner Sistem Enfeksiyonu Sıklığı ve SGLT-2 İnhibitörlerinin Renal Fonksiyonlar Üzerine Etkisi Giriş ve Amaç: Tip 2 Diyabetes Mellitus, artan prevalans ve yüksek mortalite oranı ile ilişkili, dünya çapında büyüyen bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın erken döneminde iyi kan şekeri kontrolü; kardiyovasküler hastalık, diyabetik nefropati ve mortalite dahil olmak üzere mikro ve makrovasküler komplikasyon riskini azaltabilir. Bu hedef doğrultusunda kullanılan antidiyabetik ajanlardan biri olan SGLT-2 inhibitörlerinin renal etkileri ve üriner enfeksiyon sıklığı ile ilgili yapılan geniş çaplı çalışmaları örnek alarak bizler de bu çalışmamızda SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalarda üriner sistem enfeksiyonun sıklığını ve renal fonksiyonlara klinik ve laboratuvar olarak yansımasını retrospektif tarayarak incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2018–2023 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji polikliniğinde takip edilen 195 Tip 2 diyabet hastasının verileri incelendi. Hastalar, SGLT-2 inhibitörü kullananlar (n=148) ve diğer oral antidiyabetikleri kullananlar (n=47) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Demografik, klinik ve biyokimyasal veriler hasta dosyalarından elde edildi ve başlangıç ve 1. yıl verileri kaydedildi. İstatistiksel analizlerde p < 0.05 değeri anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Frequency of Urinary Tract Infection in Patients Using Sodium Glucose Co-Transporter 2 (SGLT-2) Inhibitors and the Effect of SGLT-2 Inhibitors on Renal Functions Introduction and Objective: Type 2 diabetes mellitus is a growing public health problem worldwide, associated with increasing prevalence and high mortality rate. Good blood glucose control early in the disease can reduce the risk of micro- and macrovascular complications, including cardiovascular disease, diabetic nephropathy and mortality. SGLT-2 inhibitors are one of the antidiabetic agents used for this purpose. Extensive studies have been conducted on the renal effects of these drugs and the frequency of urinary infections in the literature. In this study, we aimed to investigate the frequency of urinary tract infection and its clinical and laboratory reflection on renal function in patients using SGLT-2 inhibitors. Materials and Methods: In this retrospective study, data from 195 patients with type 2 diabetes mellitus who were followed up at the Endocrinology outpatient clinic of Çukurova University Balcalı Hospital between 2018 and 2023 were reviewed. Patients were divided into two groups: those using SGLT-2 inhibitors (n=148) and those using other oral antidiabetic agents (n=47). Demographic, clinical, and biochemical data were obtained from patient records and evaluated at four time points: baseline, 3rd month, 6th month, and 12th month. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant.