Türk destanlarında geçiş dönemi ritüelleri (Kırgız, Başkurt, Kazak ve Altay)
Transitional period rituals in Turkish epics (Kyrgyz, Bashkurt, Kazakh and Altay)
- Tez No: 939541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖRKEM DURAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsan yaşamı, doğumla başlayan ve ölüme kadar devam eden bir değişim ve gelişim sürecidir. Bu sürecin, bireylerin bir önceki konumdan diğerine geçtikleri eşikler olarak hizmet eden önemli alt süreçleri vardır. Geçiş dönemleri olarak adlandırılan bu evreler; doğum, evlilik ve ölümle ilgili tüm süreçleri kapsar. İnsanlar geçiş dönemlerini geleneksel inanç ve uygulamalarıyla kutsarken bir taraftan da en çok bu evrelerde maruz kalınacağına inandıkları olumsuzluklardan korunmaya çalışırlar. Gerçekleştirilen ritüeller bireyle beraber toplumun geneline yayılarak yeni evreyi içselleştirip sorunsuz bir şekilde yaşanmasını sağlamada da büyük önem taşır. En eski sözlü anlatı türlerinden olan destanlar geçiş dönemi ritüelleri bakımından da büyük bir zenginliğe sahiptir. Geniş Türk dünyasının farklı bölgelerinde geçmişten günümüze devam ettirilen birçok geleneksel uygulamada geçiş dönemlerinin önemli bir payı olduğu görülür. Bu çalışmada, Kazak, Kırgız, Altay ve Başkurt destanlarındaki geçiş dönemleri ile ilgili halk inançları ve geleneksel uygulamalar seçilen örnek metinlerden hareketle tahlil edilerek ortak ve farklı yönleri değerlendirilmiştir. Elde edilen tespitler gerek Türk dünyasındaki benzer uygulamaları gerekse bu uygulamaların geçmişten günümüze geldiği noktayı göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Human life is a process of change and development that begins with birth and continues until death. This process has important subprocesses that serve as thresholds through which individuals move from one previous position to the next. These phases, called transition periods; It covers all processes related to birth, marriage and death. While people bless the transition periods with their traditional beliefs and practices, they also try to protect themselves from the negativities they believe they will be exposed to the most during these phases. The rituals performed are of great importance in spreading the whole society together with the individual and ensuring that the new phase is internalized and experienced without any problems. Epics, which are old oral narrative genres, also have a great richness in terms of transition period rituals. It seems that many traditional transition periods played a significant role in continuing the historical cycle in different parts of the wider Turkish world. Folk beliefs and traditional practices related to transition periods in these influential Kazakh, Kyrgyz, Altai and Bashkir epics were analyzed and common and different sections were evaluated based on selected sample texts. It is important that the findings obtained both preserve similar practices in the Turkish world and show the point where the rot in the past started.