Dispeptik şikayeti olan hashimoto tiroiditi tanılı hastalarda çölyak otoantikorları sıklığı ve bu otoantikorların Helikobakter pylori ile ilişkisi
Frequency of celiac autoantibodies in hashimoto's thyroiditis patients with dyspeptic complaints and relationship of these autoantibodies with Helicobacter pylori
  1. Tez No: 939542
  2. Yazar: BATUHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALPER KIRKPANTUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Hashimoto tiroiditi, yeterli iyotun temin edilebildiği bölgelerde hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. Başka otoimmün hastalıklarla da birlikteliği olabilir. Çölyak hastalığı, genetik yatkınlığa sahip bireylerde gluten kullanımına bağlı olarak tetiklenen otoimmün bir enteropatidir. Diğer otoimmün durumların görülme sıklığı da artmıştır. Helicobacter pylori, gram negatif boyanan, spiral bir bakteridir ve gastrointestinal çeşitli patolojilerin temel etkenlerinden birisi olarak kabul görür. Sistemik yanıt ile otoimmün hadiseleri tetikleyebileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda dispeptik şikayetleri olan Hashimoto tiroiditi tanılı hastalarda Çölyak Hastalığı otoantikorlarının sıklığını ve bu antikorların Helicobacter pylori enfeksiyonu ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, dispeptik yakınmaları olan Hashimoto Tiroiditi tanılı SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniği'nde takipli 1741 hastanın yapılan serolojik testlerdeki Çölyak Hastalığı antikorlarının prevalansı ile bu antikorların, serolojide Helikobakter Pylori antikoru veya dışkıda Helicobacter pylori antijen pozitifliği ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: 18 yaşından büyük seçilen hastalar içinde 249 tanesi erkek (%14,3), 1492 tanesi kadın (%85,7) cinsiyettedir. Yaş ortalaması erkeklerde 46,09 (SS: +/-15,6913) kadınlarda 42,7 (SS: +/-13,9236) genel toplam 43,2 (SS: +/-14,2376) olduğu görülmüştür. İnceleme sonucunda 90 hasta Çölyak Hastalığı pozitif (%5,16 genel toplum verileriyle karşılaştırıldığında p-değeri: 0.0001), 246 hasta Helikobakter Pylori enfeksiyonu pozitif olarak (%14,12, genel toplum verileriyle karşılaştırıldığında p-değeri:
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hashimoto's thyroiditis is the most common cause of hypothyroidism in areas where adequate iodine is available. It may also be associated with other autoimmune diseases. Celiac disease is an autoimmune enteropathy triggered by gluten consumption in genetically predisposed individuals. The incidence of other autoimmune conditions has also increased. Helicobacter pylori is a gram-negative, spiral bacterium and is recognised as one of the main causative agents of various gastrointestinal pathologies. It is thought to trigger autoimmune events with systemic response. In our study, we focused on investigating the frequency of Celiac Disease autoantibodies in patients with dyspeptic Hashimoto's thyroiditis and the association of these antibodies with Helicobacter pylori infection. Materials and Methods: In our study, we investigated the prevalence of Celiac Disease antibodies in serological tests performed in 1741 patients with Hashimoto's Thyroiditis diagnosed with dyspeptic complaints and the relationship of these antibodies with Helicobacter pylori antibody in serology and/or Helicobacter pylori antigen positivity in stool. Results: Among the selected patients older than 18 years of age, 249 were male (14.3%) and 1492 were female (85.7%). The mean age was 46.09 (SD: +/-15.6913) in males, 42.7 (SD: +/-13.9236) in females and 43.2 (SD: +/-14.2376) in total. As a result of the examination, 90 patients were positive for celiac disease (5.16%, p-value: 0.0001) and 246 patients were positive for Helicobacter pylori infection (14.12%, p-value: