Uluslararası hukukta karasal faaliyetler nedeniyle deniz kirliliği ve devletlerin yükümlülüğü
  1. Tez No: 939548
  2. Yazar: DEMET YAMAN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ZEYNEP PİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çevre kirliliğinin etkileri her geçen gün daha farklı ve daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Ne var ki, çevre kirliliğinin bir devletin bölgesel veya ulusal bir problemi olmaktan çok daha öte, küresel etkilere yol açma kapasitesine sahip bulunmasına rağmen, uluslararası hukukta bu meseleye yönelik ilginin yoğunlaşması ve somut gelişmelerin vücut bulması, başta ekonomik ve siyasi nedenlerle olmak üzere, oldukça geç gerçekleşmektedir. Elinizde tutmuş olduğunuz bu çalışma da benzer bir eksende, uluslararası hukukun henüz gelişmeye devam ettiği ve somut kurallar bakımından yetersiz kaldığı bir bağlamda, kara kaynaklı faaliyetler nedeniyle deniz kirliliği ve devletlerin kara kaynaklı faaliyetler nedeniyle denizlerin kirletilmesinden doğan uluslararası sorumluluğu konusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of environmental pollution continue to appear in increasingly diverse and severe forms. However, although environmental pollution extends far beyond being merely a regional or national issue and possesses the capacity to cause global repercussions, the growing attention devoted to this matter in international law, as well as the emergence of concrete developments, has occurred rather late, primarily due to economic and political reasons. The present study, situated within this context, addresses the issue of marine pollution resulting from land-based activities and examines the international responsibility of states for such pollution, within a legal framework that remains in development and continues to lack sufficiently concrete norms.