1948-1949 yılı İngiliz büyükelçiliği yıllık raporlarına göre Türkiye
Türkiye, in annual reports of British embassy in 1948-1949
  1. Tez No: 939547
  2. Yazar: MUSTAFA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de olan önemli gelişmeler, iç ve dış politik olaylar, rapor haline getirilerek, İngiliz Büyükelçiliği tarafından, Birleşik Krallık Hükümetine gönderilmektedir. Bu çalışmada, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nin Türkiye hakkında 1948 ve 1949 yılında tuttuğu raporların orijinalleri Türkçeye çevrilmek suretiyle, belirtilen yıllarda olan olaylar, İngiliz bakış açısıyla aktarılmıştır. Giriş ve sonuç bölümü dâhil olmak üzere altı bölümden oluşmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde II. Dünya Savaşı sonrası Türk-İngiliz ilişkileri, ilişkilerde yaşanan sorunlar, çözüm yöntemleri aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde,İngiliz Belgelerine göre Türk İç Politikası, Türkiye'deki Siyasi Olaylar, İngiliz bakış açısı ile aktarılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Türk dış politikası, yapılan anlaşmalar, görüşmeler ve bu konudaki İngilizlerin görüşleri aktarılmıştır. Çalışmanın altıncı bölümü ise; İngiliz Büyükelçiliğimin, Türkiye'deki önemli şahsiyetler hakkında tuttuğu raporlardan oluşmaktadır. İngiliz Büyükelçiliği tarafından aktarılan olayların, dönem içinde basına yansımalarını anlamak amacıyla ulusal basın incelenmiş ve gazete haberleri de çalışmaya eklenmiştir. Yapılan çalışma ile, İngiliz bakış açısı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Important developments in Turkiye, internal and foreign political events are reported and sent to the United Kingdom Government by the British Embassy. In this study, by translating the originals of the reports kept by the British Embassy on Turkiye in 1948 and 1949 into Turkish, the events that took place in these years are presented from the British perspective. It consists of six chapters, including the introduction and conclusion. In the second part of the study, the Turkish-British relations after World War II, the problems experienced in the relations and the solution methods are presented. In the third part of the study, according to the British Embassy Reports, Turkish Internal Policy, Political Events in Turkiye were conveyed from the British perspective. In the fourth part of the study, Turkish foreign policy, agreements, negotiations and British views on this issue were conveyed. The sixth part of the study consists of the reports kept by the British Embassy on important personalities in Turkiye. In order to understand the reflections of the events reported by the British Embassy on the press during the period, the national press was analyzed and newspaper reports were also included in the study. With this study which is based on British Embassy foreign office's annual report, the British perspective was tried to be understood.