Sosyal hizmet perspektifinden Avrupa'daki sanat temelli destek programlarının yaşlı bakımında kullanımı
The use of arts-based support programs in elderly care in Europe from a social work perspective
- Tez No: 939560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Avrupa'da sosyal hizmet alanında, yaşlı bakımı giderek artan bir öneme sahiptir. Yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmak, sosyal bağlarını güçlendirmek ve bilişsel fonksiyonlarını desteklemek amacıyla farklı yaklaşımlar geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Bu yaklaşımlardan biri de sanat temelli destek programlarıdır. Avrupa'da uygulanan sanat temelli destek programları, sadece fiziksel ihtiyaçlara odaklanan geleneksel bakım modelinin ötesine geçerek, bireyin duygusal, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını ele alan modeller sunmaktadır. Bu doğrultuda bu tezin amacı, Avrupa'da sosyal hizmet perspektifinden incelenen sanat temelli destek programlarının yaşlı bakımındaki kullanımını araştırmak ve bu uygulamaların Türkiye'deki uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Aynı zamanda sanat temelli programların yaşlı bireylerin fiziksel, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarına nasıl etki ettiğini anlamak ve bu programların sosyal hizmet uygulamalarına nasıl entegre edilebileceği konusunda bilgi sağlamak hedeflenmektedir. Çalışma derleme bir araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Avrupa'daki sanat destek programlarının yaşlı bakımında kullanımıyla ilgili mevcut literatür detaylı bir şekilde incelenmiş ve konu, sosyal hizmet perspektifiyle ele alınmıştır. Taranan kaynaklar, sanat, sosyal destek programları , yaşlı bakımı , sosyal hizmet uygulamaları, yaşlı destek ve psikososyal destek gibi anahtar kelimelerle seçilmiştir. Araştırma kapsamında, Avrupa'da uygulanan sanat temelli destek programlarının yaşlıların yaşam kalitesini arttırılmasındaki ve sosyal bağlarının güçlendirilmesindeki rolü üzerinde durularak, bu programların kapsamı, yaşlı bakımındaki bileşenleri açıklanmaya çalışılmış aynı zamanda sanat temelli destek programlarının yaşlı bakımında kullanımında Türkiye'deki durum tespit edilmeye çalışılmışıdır. Araştırmanın, bulguları doğrultusunda geliştirilen öneriler, literatüre yönelik öneriler ve uygulamaya yönelik öneriler olmak üzere iki başlık altında öneriler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Europe, the field of social work increasingly emphasizes elderly care. Various approaches are being developed and implemented to enhance the quality of life for older adults, strengthen their social connections, and support their cognitive functions. One of these approaches is art-based support programs. These programs go beyond the traditional care model, which focuses solely on physical needs, by addressing the emotional, social, and mental needs of individuals. In this context, the aim of this thesis is to explore the use of art-based support programs in elderly care from a social work perspective in Europe and to evaluate their applicability in Turkey. The research also aims to understand how these programs affect the physical, social, and emotional needs of older adults and to provide insights into how these programs can be integrated into social work practices. The study is conducted through a literature review method. The existing literature on the use of art-based support programs in elderly care in Europe is examined in detail, and the topic is addressed from a social work perspective. The sources reviewed were selected using key terms such as art, social support programs, elderly care, social work practices, elderly support, and psychosocial support. The research focuses on the role of art-based support programs in enhancing the quality of life and strengthening the social connections of older adults, outlining their scope and components in elderly care. It also aims to assess the current state of these programs in elderly care in Turkey. Based on the findings of the study, recommendations are presented under two headings: suggestions for the literature and suggestions for practical implementation.