Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of ecological citizenship levels of social studies teacher candidates
  1. Tez No: 939563
  2. Yazar: HÜLYA YOLALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeylerini belirlemek ve bu düzeyleri çeşitli değişkenler bağlamında incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2023-2024 akademik yılının güz ve bahar dönemlerinde Giresun, Ordu ve Ondokuz Mayıs Üniversitelerinin Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programlarında öğrenim gören 1. 2. 3. ve 4. sınıf düzeyindeki toplam 384 öğretmen adayını kapsamaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli çerçevesinde tasarlanmış olup veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Ekolojik Vatandaşlık Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS24 istatistiksel programı kullanılarak bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey testi ve Kruskall Wallis testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeylerinin genel olarak“yüksek düzeyde”olduğunu ortaya koymuştur. Ekolojik Vatandaşlık Ölçeği alt boyutlarına ilişkin ortalamalar incelendiğinde en yüksekten en düşüğe doğru hak ve adalet, sorumluluk, sürdürülebilirlik, katılım boyutlarının sıralandığı tespit edilmiştir. Ayrıca ekolojik vatandaşlık düzeylerinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, ailenin sosyoekonomik durumu, okul öncesi eğitim alma, çevre ile ilgili bir sivil toplum kuruluşuna üyelik ve çevre eğitimi dersi alma değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık becerilerinin geliştirilmesinde demografik ve eğitimle ilgili faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma çevre eğitimi programlarının daha etkili bir şekilde yapılandırılması ve bu programların ekolojik vatandaşlık becerilerini destekleyecek şekilde geliştirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the ecological citizenship levels of social studies teacher candidates and to examine these levels in the context of various variables. The study covers a total of 384 teacher candidates studying in the Social Studies Teaching programs of Giresun, Ordu and Ondokuz Mayıs Universities at the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades in the fall and spring semesters of the 2023-2024 academic year. The research was designed within the framework of the screening model, which is one of the quantitative research methods, and the data were collected with the“Personal Information Form”and the“Ecological Citizenship Scale”. In the analysis of the data, the t-test for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey test and Kruskall Wallis test were applied using the SPSS 24 statistical program. The research results revealed that the ecological citizenship levels of social studies teacher candidates were generally“high level”. When the means regarding the sub-dimensions of the Ecological Citizenship Scale were examined, it was determined that the dimensions of rights and justice, responsibility, sustainability and participation were ranked from highest to lowest. In addition, it was determined that ecological citizenship levels showed significant differences in terms of variables such as gender, age, grade level, socioeconomic status of the family, receiving preschool education, membership in an environmental non-governmental organization, and taking environmental education courses. These findings reveal that demographic and educational factors should be taken into consideration in developing ecological citizenship skills of teacher candidates. The study offers suggestions for structuring environmental education programs more effectively and developing these programs in a way that supports ecological citizenship skills.