Alâeddîn es-Semerkandî'nin Tuhfetü'l-Fukahâ isimli eserinde imam Şafiî'ye ait görüşlerin tahkiki
The analysis of the opinions of İmams Shafi'i in 'Alaaddīn al-Samarqandī's Tuhfat al-Fuqaha
  1. Tez No: 939564
  2. Yazar: BURAK GİLDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada Alâeddin es-Semerkandî'nin (ö. 539/1144) Tuhfetü'l-Fukahâ adlı eserinde İmam Şâfiî'ye (ö. 204/820) nispet edilerek aktarılan görüşlerin aidiyeti incelenmektedir. Bu bağlamda öncelikle Tuhfetü'l-Fukahâ'da farklı şekillerde aktarılan görüşler tespit edilerek titizlikle tercüme edilmiş ve bu görüşlerin İmam Şâfiî'ye nispetinin sıhhatini belirlemek üzere Şâfiî fürû-i fıkıh kaynaklarına müracaat edilmiştir. Yapılan bu müracaatın neticesinde nispeti isabetli olan görüşler izah edilmiş, nispetinde hata bulunduğu tespit edilen görüşler ise gerekçelendirilerek tashih edilmiştir. Bu usul üzere kaleme aldığımız çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın önemi, amacı, yöntemi, kaynakları ve sınırlılıklarına ilişkin bilgilerin yanında müellifimiz Alâeddîn es-Semerkandî'nin hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserlerine dair bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra ise Tuhfetü'l-Fukahâ'nın içerik, metot ve üslup açısından değerlendirmesi yapılarak kaynakları ve üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Tuhfetü'l-Fukahâ'nın ibadetlere ilişkin konuları ele alınmış ve bu konular içerisinde İmam Şâfiî'ye nispet edilmiş olan 246 görüş incelenmiştir. Yapılan bu inceleme neticesinde bu görüşlerin 233'ünün isabetli, 13'ünün ise hatalı olduğu tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, muâmelâta dair 198 görüş incelenmiş ve bunların 187'sinin isabetli, 11'inin ise hatalı olduğu kaydedilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise araştırmanın genel değerlendirmesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar detaylı bir biçimde açıklanmıştır. Sonuç olarak, yapmış olduğumuz tahkik çalışması neticesinde Tuhfetü'l-Fukahâ'daki İmam Şâfiî'ye nispet edilmiş olan 444 görüşün -tekrarlar hariç- 420'sinin isabetli, 24'ünün ise hatalı olduğu tarafımızca tespit edilerek kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the authenticity of the opinions attributed to Imam al-Shafi'i (d. 204/820) in 'Ala al-Dīn al-Samarqandī's (d. 539/1144) Tuhfat al-Fuqahā. In this context, first of all, the opinions quoted in different ways in Tuhfat al-Fuqahā were identified and translated meticulously, and the sources of Shafi'i jurisprudence were consulted to determine the authenticity of the attribution of these opinions to Imam al-Shāfi'ī. As a result of this application, the opinions whose attribution was correct were explained, and the opinions whose attribution was found to be erroneous were justified and corrected. Our study, which we have written according to this method, consists of four chapters. In the first part, information about the importance, purpose, method, sources, and limitations of the study is given, as well as information about the life, teachers, students, and works of our author, Ala'ad-Dīn al-Samarqandī. Then, Tuhfat al-Fuqaha is evaluated in terms of content, method and style, and information about its sources and studies on it is given. In the second part, the topics of Tuhfat al-Fuqahā related to worship are discussed and 246 opinions attributed to Imam Shāfi'ī are analyzed. As a result of this examination, it was determined that 233 of these opinions were correct and 13 of them were erroneous. In the third chapter, 198 opinions on mu'amalāmā' were analyzed and it was noted that 187 of them were correct and 11 of them were erroneous. In the fourth and final section, a general evaluation of the research is made and the results obtained are explained in detail. As a result, as a result of the analysis we have done, we have determined and recorded that 420 of the 444 opinions attributed to Imam Shafi'i in Tuhfat al-Fuqaha (excluding repetitions) are correct and 24 of them are erroneous.