Hanefî mezhebinde siyâset-i şer'iyye kavramı
Concept of siyāsa al-shar'iyya in the Hanafī school
  1. Tez No: 939567
  2. Yazar: ABDURRAHMAN HUZEYFE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezde siyâset-i şer'iyye kavramının mahiyeti, Hanefî mezhebi uygulaması üzerinden belirlenmeye çalışılmıştır. Hanefî mezhebinde genellikle siyaset şeklindeki yalın hali kullanılan siyâset-i şer'iyye kavramının, Hanefî metinlerindeki kullanım örnekleri üzerinden nasıl bir manaya geldiği, çerçevesi ve onu var eden amillerin tespiti amaçlanmıştır. Siyasetin fürû-ı fıkıhta nasıl bir yer bulduğu, hangi anlamlarda kullanıldığı, kavramlaşma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve herhangi bir anlam değişimine uğrayıp uğramadığı gibi hususlara odaklanmak ve buradan hareketle Hanefî fürû' geleneğinde nasıl bir siyâset-i şer'iyye anlayışının olduğunu belirlemek tezin temel hedefleri arasındadır. Kavramın genellikle, Hanefî mezhebinin bir meselede asıl olan görüşüne aykırı duran hâs, şâz veya genel olarak âhâd nitelikteki rivayetlerin te'vili ve bunların Hanefî mezhep sistematiğine aykırı yönlerini anlamlandırma bağlamında kullanıldığı belirlenmiştir. Özellikle Hz. Peygamber'in ve Râşid Halifelerin Hanefî mezhep imamlarınca makbul olmayan uygulamaları, siyaset kavramı ile meşru çerçevenin içine dahil edilmiştir. Belli bir aşamadan sonra ta'zîr kavramı ile müradif kullanılmaya başlanan siyâset-i şer'iyye kavramı, ağırlıklı olarak ceza hukuku alanında siyasal otorite tarafından“re'sen ceza ihdâsı”ve mevcut“cezaların ağırlaştırılması”bağlamında kullanılmıştır. Siyaset kavramı bazı cezalar hakkında devlet başkanından“imamın takdir hakkı”bağlamında sadır olan“içtihadlar”şeklinde de anlaşılabilmiştir. Nitekim Hanefî mezhep sistematiğine aykırı rivayetlerin uygulanmama nedeni açıklanırken, bu rivayetlerde yer alan uygulamaların içtihad mahsulü olduğu, siyaset kavramı kullanılarak dile getirilmektedir. Kavramın mahiyetine dair tanımlamalarda bulunan fakihler bu özel kullanımı dikkate alarak daha dar çerçeveli tarifler yapmışlardır. Elbette kümülatif bir okuma neticesinde kavramın ağırlıklı olarak ceza hukuku alanına hasredildiği, bu alanda da ta'zîr kavramının eşdeğeri görüldüğü inkâr edilemez bir gerçektir. Ancak terim olarak siyaset kavramının ta'zîr ile ne kadar aynı olduğu hususu tartışmalı bir mevzudur. Zira ta'zîr cezasına dair en önemli ilke olan had cezasına ulaşmama kriterinin, siyaset olarak isimlendirilen uygulamalara bakıldığında geçerli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the nature of the concept of siyāsa al-shar'iyya is attempted to be determined through the practice of the Hanafī school of thought. The primary aim is to identify the meaning, scope, and the factors that constitute the concept of siyāsa al-shar'iyya, which is often used in its simple form as siyaset in the Hanafī tradition, through examples of its usage in Hanafī texts. The study focuses on the position of politics in the furu' al-fiqh (jurisprudential branches), the contexts in which it is used, the process of its conceptualization, and whether it has undergone any changes in meaning. Based on these considerations, the thesis seeks to establish the understanding of siyāsa al-shar'iyya in the Hanafī furu' tradition. The concept has been determined to typically refer to the interpretation of specific, shadh (irregular), or generally ahad (single) narrations that contradict the primary views of the Hanafī school, and to understanding their aspects that conflict with the systematic structure of the Hanafī madhhab. Specifically, the practices of the Prophet Muhammad and the Rightly Guided Caliphs that were not accepted by the Hanafī school are included within the legitimate framework of siyāsa al-shar'iyya. The concept of siyāsa al-shar'iyya, which began to be used synonymously with the concept of ta'zīr (discretionary punishment) at a certain point, was predominantly employed in the context of criminal law, referring to the political authority's“imposition of punishment ex officio”and the“aggravation of existing penalties.”In some cases, the concept of siyaset has also been understood as referring to“ijtihads”(independent juristic opinions) issued by the ruler, based on the“discretionary power of the Imam,”regarding certain penalties. When explaining why narrations contrary to the Hanafī school are not applied, it is stated that the practices in these narrations were the result of ijtihad, and this is expressed using the concept of siyāsa. Jurists who provided definitions of the concept, while considering this specific usage, have made more narrowly framed definitions. Undoubtedly, a cumulative reading of the material reveals that the concept has predominantly been confined to the field of criminal law, where it is often considered equivalent to the concept of ta'zīr. However, the extent to which the term siyaset and ta'zīr can be regarded as identical remains a debated issue. This is because, when examining the practices referred to as siyaset, the fundamental principle of ta'zīr -which is that it should not lead to the application of the hadd (fixed punishment)- does not seem to apply in the same way.