Multipl sklerozda hastalık başlangıç yaşının hastalık seyri üzerine etkisi
Effect of age at disease onset on the clinical course of multiple sclerosis
- Tez No: 939581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Multipl Skleroz (MS) santral sinir sisteminin (SSS) demiyelinizan ve aksonal hasarı ile seyreden hastalığıdır. Hastalık erken ve ileri yaşta görülebilmekle birlikte sıklıkla genç erişkin yaşta ve kadın cinsiyette ortaya çıkmaktadır. Hastalık başlangıç yaşına göre klinik ve demografik bulgularda farklılıklar olabilir. Bu durum hastaların tanı, tedavi ve takip süreçleri açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı MS hastalarında hastalık başlangıç yaşına göre ortaya çıkabilecek klinik ve demografik verileri ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda takip edilen MS hastaları dahil edilmiştir. Hastaların; yaş, cinsiyet, eğitim durumları, işleri, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, ilk hastalık başlangıç semptomu, hastalık başlangıç subtipi, tanıya kadar geçen süre, sekonder progresif forma kadar geçen süre, son EDSS, EDSS 3'e ulaşana kadar geçen zaman, EDSS 6'ya ulaşana kadar geçen zaman, toplam atak sayıları ve atak sıklıkları belirlenmiştir. Hastalık başlangıç yaşına göre; 20 yaş altı, 20-30 yaş arası, 30-40 yaş arası, 40-50 yaş arası ve 50 yaş üzeri olarak gruplar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Multiple sclerosis (MS) is a chronic disease of the central nervous system, characterized by demyelination and axonal injury. Although the disease may present at both early and advanced ages, it most commonly manifests in young adults and exhibits a higher prevalence among females. Clinical and demographic characteristics of patients may vary depending on the age at disease onset, which holds significant implications for diagnosis, therapeutic strategies, and long-term follow-up. The objective of this study is to investigate the clinical and demographic variations associated with different age groups at disease onset in patients with MS. Materials and Methods:The study included patients with MS who were followed up in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Neurology. We collected data on various factors including age, gender, educational status, occupation, age at disease onset, disease duration, first disease onset symptom, disease onset subtype, time to diagnosis, time to secondary progressive form, last EDSS time to EDSS 3, time to EDSS 6, total number of attacks, and attack frequency, retrospectively.