İdari yargıda görev
Duty in administrative judgement
- Tez No: 939633
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mahkemelerin, dava konusu itibariyle yetkili olması olarak addedilen görev bahsi, Türk hukukunda önem teşkil eden hususların başında gelmektedir. İdari rejim sisteminin benimsendiği, bir diğer tabirle idari ve adli yargının müstakil olarak teşekkül ettiği ve bu nedenle yargı ayrılığı ilkesinin kabul edildiği ülkemizde, görev bahsinin tafsil edilmesi ve bu hususa müteallik hususların incelenmesi iktiza etmektedir. Çalışmamızda da bu amaca matufen öncelikle, görev kavramı ve muhtelif yargı yolları, daha sonrasında ise idari yargının görev alanı tavzih edilmiştir. Yine çalışmamızın ilk bölümünde, idari yargının görev alanını tespit edilmesinde tevessül edilen kamu gücü, kamu hizmeti, idari işlem, idari eylem, idari sözleşme ve yeni kamu gücü ölçütleri ele alınmıştır. Kamu gücünden istifade eden ve kamu yararına yönelik işlemler tesis eden idarelerin işbu idari işlemleri, hukuka uygunluk karinesinden istifade etmektedirler. Dolayısıyla aksi mahkeme kararıyla tespit edilene kadar, işbu işlemler hukuk aleminde sonuç doğurucu niteliği haizdirler ve muhatabı nezdinde yeni bir hukuki durum husule getirmektedirler. İdari işlemlerin, bu özelliği karşısında, bireylerin, idareler karşısında korunması, hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilebilmesi için idarenin işlem ve eylemlerinin yargı organlarınca denetlenmesi lazım gelmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, idari yargı organları incelenmekle birlikte, idari yargı denetiminin görevle alakalı sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünü teşkil eden üçüncü bölümde ise gerek idari yargı mercileri arasında gerek idari yargı ve adli yargı mercileri arasında husule gelen görev uyuşmazlıkları izah edilmeye çalışılmıştır. Yine bu bölümde, idareyle arasında münasebet bulunan, idarilik izafe edilebilecek, ancak buna mukabil çözümlenmesi kanun tavassutuyla adli yargıya tevdi edilen birtakım uyuşmazlıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The question of jurisdiction, which is considered as the competence of the courts in terms of the subject matter of the case, is one of the most important issues in Turkish Law. In our country, where the administrative regime system is adopted, in other words, where the administrative and judicial judiciary are formed independently and therefore the principle of separation of judiciary is accepted, it is necessary to elaborate on the issue of jurisdiction and to examine the issues related to this issue. For this purpose, firstly, the concept of jurisdiction and various judicial remedies, and then the jurisdiction of the administrative jurisdiction are clarified in our study. Again, in the first part of our study, the criteria of public power, public service, administrative act, administrative act, administrative act, administrative contract and new public power, which are used in determining the jurisdiction of administrative jurisdiction, are discussed. The administrative acts of the administrations that utilize public power and establish actions for public interest benefit benefit from the presumption of legality. Therefore, until the contrary is determined by a court decision, these acts have the characteristic of having consequences in the realm of law and create a new legal situation for the addressee. In the face of this characteristic of administrative acts, in order to protect individuals against administrations and to realize the rule of law, the acts and actions of the administration must be supervised by judicial bodies. In the second part of our study, administrative judicial bodies will be examined and the limits to be observed by these judicial bodies in their judicial review will be discussed. The third part, which constitutes the last part of our study, tries to explain the conflicts of jurisdiction that arise both between administrative jurisdictions and between administrative and judicial jurisdictions. Again, in this section, some disputes that have a relationship with the administration, which can be attributed to the administration, but whose resolution is entrusted to the judicial judiciary through the mediation of the law, are analyzed.