İdari yargıda ilk inceleme ve görev
Preliminary examination and duty in administrative judgments
- Tez No: 270867
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İdari yargının görev alanının belirlenmesinde ortaya çıkan uyuşmazlıkların, davacıların hak ve menfaatlerini ortadan kaldırmayacak şekilde ele alınması, hızlı ve etkin işleyen bir yargılama mekanizmasına bağlıdır. Bu mekanizmanın işlerliğini en etkin bir şekilde ortaya koyması, zamanın ve halin şartlarına uyum sağlaması ile mümkün olacaktır. Değişen ve gelişen idare hukuku alanına ayak uyduramayan bir yargılama sistemi hem kamu yararını ortadan kaldıracak şekilde hareket etmiş olacak hem de kamu hizmetinin yerine getirilmesini engelleyecektir.İşte idari yargıda uygulanmakta olan ilk inceleme konusu, üstün bir kamu hizmeti olan yargılama faaliyetinin yerine getirilmesinde, kamu yararının sağlanması amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama ile uyuşmazlıkların esasına girilmeden, daha davanın ilk açılış aşamasında, davanın; yargılama usulünün gereklilikleri ölçüsünde sıhhati temin edilerek yargılamaya geçilecektir.İlk inceleme uygulaması, dava konusu edilen uyuşmazlığın; a) Görev ve yetki, b) İdari merci tecavüzü, c)Ehliyet, d)İdari davaya konu olabilecek kesin ve yürütülmesi zorunlu (gereken) bir işlem olup olmadığı, e)Süre aşımı, f)Husumet, ve g) Dilekçelerin 2577 sayılı Kanunun 3. ve 5. maddelerine uygun olup olmadığı şeklinde yapılan yargılama faaliyetidir.Görev konusu ise ilk inceleme konularının ilki ve en önemlisidir. Yapılan çalışmada ilk inceleme uygulaması genel hatları ile incelenmiş, idari yargının görev alanının belirlenmesindeki kriterlerden kamu gücü, kamu hizmeti, idari işlem, idari eylem ve idari sözleşme kavramları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative duties of the judiciary in determining the resulting disputes, the plaintiffs' rights and interests to be addressed to lift away, fast and effective functioning depends on the mechanism of a trial. Demonstrate the operation of this mechanism is the most effective way, according to the terms of the time and the state will be able to adapt. Keep up pace with the changing and evolving field of administrative law and a judicial system will have moved to eliminate both the public interest and prevent the fulfillment of public service.Here is the preliminary examination in administrative judgments of the supreme being implemented in the fulfillment of public service activities of the trial, brought an application in order to ensure the public interest. This conflicts with the principle of application is entered, the first opening stage of the case than the case, proceedings were available to judge the authenticity of the extent that the requirements will be applied.The preliminary examination application, in the case of the dispute, a) duty and authority, b) violations of the administrative authority, c) competence d) whether there is a definite process which is compulsory (or necessary) to carry out and may be subject to administrative lawsuit or not e) duration, f) hostility, and g) of the law number 2577, 3 and 5 petitions whether the activity in the form of conformity with the provisions of the trial.The first and most important in the preliminary examination is the subject of jurisdiction. The study examined the preliminary examination application in general terms, the criteria for the determination of the administrative duties of public power of the judiciary, public service, administrative process, administrative action and administrative contract terms were discussed.