Argümantasyon temelli ters yüz öğrenme ortamının 6. sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarı, motivasyon ve öz-yeterliklerine etkisi
The effect of an argumentation-based flipped learning environment on 6th grade students' academic achievement, motivation, and self-efficacy in science course
  1. Tez No: 939665
  2. Yazar: MEVLÜDE SÜMEYYE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, argümantasyon temelli ters yüz öğrenme (ATTYÖ) ortamının 6. sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarı, motivasyon ve öz-yeterlik düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, nicel yöntem kullanılarak yarı deneysel desen ile yürütülmüş olup nitel verilerle desteklenmiştir. Nicel veriler, Akademik Başarı Testi, Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği ve Fen Bilimleri Öz-Yeterlik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmayı destekleyen nitel veriler ise öğrenci görüşme formları ve argümantasyon etkinlik dokümanları yoluyla elde edilmiştir. Nicel bulgular, ATTYÖ modelinin öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı biçimde artırdığını göstermiştir. Kalıcılık testleri, bu öğrenmenin sürekliliğini desteklemektedir. Deney grubu öğrencilerinin motivasyon ve öz-yeterlik düzeylerinde pozitif yönde gelişmeler görülmesine rağmen bu gelişmeler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Öte yandan, kontrol grubunda yer alan öğrencilerin öz-yeterlik algılarında düşüş yaşanmıştır. Nitel veriler, öğrencilerin ATTYÖ ortamına karşı olumlu tutumlar geliştirdiğini, öğrenme süreçlerine aktif katıldıklarını ve öğrendiklerini daha kolay hatırladıklarını ortaya koymuştur. Öğrenciler, derslerin daha eğlenceli ve anlaşılır hâle geldiğini ifade etmiş, sınıf içi etkileşimlerin ve bilimsel düşünme becerilerinin arttığını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, bazı öğrenciler teknolojik aksaklıklar ve bireysel öğrenme hızlarına ilişkin zorlukları da dile getirmiştir. Araştırma sonuçları, ATTYÖ modelinin özellikle akademik başarı ve kalıcılık açısından önemli katkılar sunduğunu; motivasyon, öz-yeterlik ve öğrenme deneyimi bakımından ise öğrenci merkezli ve etkileşimli bir öğrenme ortamı sağladığını göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, fen eğitimi alanında yenilikçi öğretim modellerinin uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen ve araştırmacılara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the Argumentation-Based Flipped Learning (ABFL) model on sixth-grade students' academic achievement, motivation, and self-efficacy levels in science education. The research was conducted with a quasi-experimental design using the quantitative method and was supported by qualitative data. Quantitative data were collected through the Academic Achievement Test, Science Motivation Scale and Science Self-Efficacy Scale. The qualitative data supporting the research were obtained through student interview forms and argumentation activity documents. Quantitative findings indicated that the ABFL model significantly improved students' academic achievement. The retention test results supported the sustainability of this learning. Although there were positive developments in the motivation and self-efficacy levels of the experimental group students, these changes were not found to be statistically significant. In contrast, a decline was observed in the self-efficacy perceptions of students in the control group. Qualitative data revealed that students developed positive attitudes toward the ABFL environment, actively participated in the learning process, and found it easier to retain what they had learned. Students reported that the lessons became more enjoyable and comprehensible, and that classroom interactions and scientific thinking skills were enhanced. However, some students also mentioned difficulties related to technological issues and individual learning pace. The findings suggest that the ABFL model offers substantial benefits, particularly in terms of academic achievement and retention, and provides a student-centered and interactive learning environment in terms of motivation, self-efficacy, and learning experience. Accordingly, this study offers valuable guidance for teachers and researchers regarding the applicability of innovative instructional models in science education.