Ters Yüz Sınıf Modeli ve Argümantasyon Modelinin sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin akademik başarıları ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of Flipped Classroom Model and Argumentation Model on students' academic achievements and attitude towards the course in social studios course
- Tez No: 877565
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, ters yüz sınıf modeli ve argümantasyon temelli öğrenme modelinin sosyal bilgiler dersinde uygulanmasının öğrencilerin akademik başarısı ve derse yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı Bahar yarıyılında, 6. sınıfta öğrenim gören 28 öğrenciden oluşan Ters Yüz Sınıf Grubu (TYSG), 31 öğrenciden oluşan Argümantasyon Temelli Öğrenme Grubu (ATÖG), 26'şar öğrenciden oluşan iki (2) farklı Millî Eğitim Bakanlığı Müfredatına Dayalı Sınıf Grubu (MEMDSG) olmak üzere toplam 111 öğrenci ile sosyal bilgiler dersi kapsamında 1 hafta pilot uygulama, 7 hafta esas uygulama olmak üzere 8 haftalık süre boyunca yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desenler arasında Solomon Dörtlü Grup deseni tercih edilmiştir. Bu desenle dört farklı grup, yansız atamayla oluşturulmuş; bu gruplardan ikisi kontrol, ikisi ise deney grubu olarak belirlenmiştir. Grupların oluşturulmasında rastgele ve yansız atama prensibi esas alınmıştır. Her bir grupta son test ölçümleri gerçekleştirilirken, ön testler sadece bir kontrol ve bir deney grubunda uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarından elde edilen veriler istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarında uygulanan başarı testlerinin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk normallik testi ile ölçülmüştür. Verilere göre deney ve kontrol gruplarında bulunan öğrencilerin başarı testi puanları parametrik testlerden t-testi ile analiz edilmiştir. Aynı şekilde öğrencilerin tutum puanlarının normal dağılım gösterip göstermediği de Shapiro-Wilk normallik testi ile ölçülmüştür. Sınıflar arası tutum karşılaştırmaları parametrik t-test ile test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; akademik başarı değişkeninde TYSG ve ATÖG lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği incelendiğinde TYSG ve ATÖG öğrencilerinin MEMDSG öğrencilerine göre derse yönelik tutumlarında olumlu yönde bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the impact of the Flipped Classroom Model (FCM) and Argumentation-Based Learning Model (ABLM) on students' academic achievement and attitudes towards social studies lessons. The study was conducted during the Spring semester of the 2023-2024 academic year with 111 students: 28 students in the Flipped Classroom Group (FCG), 31 students in the Argumentation-Based Learning Group (ABLG), and two (2) separate groups, both of them consist of 26 students, in the Traditional Classroom Groups (TCGs) based on the Ministry of National Educational Curriculum (MNEC), the interventions spanned 1 week of pilot implementation and 7 weeks of main implementation, in total 8 weeks. The study employed a quantitative research approach, specifically utilizing the Solomon Four-Group design among experimental designs. Four distinct groups were randomly assigned to ensure unbiased allocation, these two groups designated as control and the others as experimental. While post-tests were conducted across all groups, pre-tests were administered to one control and one experimental group. The data which is observed from the research used by the measuring instruments are analyzed by using a software package. If the achievement test demonstrates normality or not in scores experimental and control groups was evaluated by using the Shapiro-Wilk test. According to the data, the achievement test scores of the students in the experimental and control groups were analyzed by using the parametric t-test. Similarly, the normality of the students' attitude scores was also reviewed by using the Shapiro-Wilk normality test. Inter-class attitude comparisons were tested by using the parametric t-test. At the end of research, the study revealed a significant improvement that favors FCM and ABLM in terms of academic achievement. Furthermore, an increase in positive attitudes towards social studies lessons was observed among FCM and ABLM students compared to TCG students.