Gençlerde dini şüphe: Üniversite öğrencileri üzerine nitel bir araştırma
Religious doubt in youth: A qualitative study on university students
  1. Tez No: 939670
  2. Yazar: MERVE DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Genç yetişkinlik, dini şüphe açısından önemli bir dönemdir. Bireyin hayatında, özerklik arayışının ve sosyal/ entelektüel değişimlerin önemi bu dönemde artmaktadır. Üniversite hayatına geçiş, meslek sahibi olma, evlilik ve ebeveyn rollerini üstlenmesi gibi faktörler bireyin hayata bakışını değiştirmektedir. Bu değişimlerle birey, birtakım değerlerini ve inançlarını aktif şekilde sorgulamaya başlamaktadır. Bu çalışma, genç yetişkinlik döneminde bulunan üniversite öğrencilerinin yaşadıkları dini şüphe sebeplerini anlamak amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde eğitim gören 36 öğrenciyle görüşülmüştür. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların şüphelerinin inanç esaslarıyla ve kadın konusuyla ilgili meselelerde yoğunlaştığı ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak, katılımcıların, ibadetlerin gerekliliğini, güncel meseleleri (LGBTI+, tesettür ve dinin günümüzdeki konumunu), bilim ve dinin çelişmesi gibi hususları sorguladıkları saptanmıştır. Ayrıca katılımcılar, siyasetçilerin tutumunun, dini hüküm ve uygulamaların şüpheleri artıran önemli bir kaynak olduğunu belirtmiştir. Gençler, dinin çıkar amaçlı kullanılmasından rahatsızlık duyduklarını ve dini hükümlerin gerekliliğini sorguladıklarını ifade etmişlerdir. Katılımcıların şüphelerini ortadan kaldırma çabalarında ise kişisel araştırmaların yoğunluklu olduğu görülmüştür. Bununla birlikte kimi katılımcıların sosyal ve akademik destek olarak ailelerinin ve öğretmenlerinin bilgilerinden faydalandıkları kimilerinin de şüphelerle ilgili farkındalık geliştirdikleri saptanmıştır. Katılımcıların bir kısmının ise şüphelerini ortadan kaldırma çabası yerine mevcut inanç durumlarını sürdürmeyi ve konuların üzerine gitmemeyi tercih ettikleri görülmüştür. Sonuç olarak, araştırma, üniversite öğrencilerinin dini şüphelerine dair önemli bulgular barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Young adulthood is a critical period concerning religious doubt. The importance of the change of the individual, the search for autonomy and social/intellectual changes increases in this period. Factors such as transition to university life, having a profession, marriage and assuming parental roles change the individual's perspective on life. With these changes, the individual begins to actively question some of his values and beliefs. This study was conducted to understand the reasons behind religious doubt experienced by university students in emerging adulthood. Data were collected using a qualitative research method, specifically through semi-structured interviews. In this context, interviews were conducted with 36 students studying at Ankara University, Gazi University, and Middle East Technical University. The collected data were analyzed using the content analysis method. According to the research findings, participants' doubts were primarily focused on religious princples and issues related to women. Additionally, participants expressed questioning the necessity of religious practices, contemporary topics (such as LGBTQ+ issues, veiling, and the role of religion in modern society), and perceived contradictions between science and religion. Furthermore, participants highlighted that political figures' attitudes, along with certain religious rulings and practices, contribute significantly to their doubts. Young individuals stated that they were uncomfortable with the use of religion for personal gain and questioned the necessity of religious obligations. It was observed that personal researches were intensive in the participants efforts to eliminate their doubts. In addition, it was found that some participants benefited from the knowledge of their families and teachers as social and academic support, while others developed awareness about their doubts. It was observed that some participants, rather than making an effort to resolve their doubts, preferred to maintain their existing beliefs and did not make any attempts to address their uncertainties.