Erken sanayisizleşme olgusunun iktisadi gelişmeye etkileri
The effect of premature deindustrialization fact on economic development
  1. Tez No: 939671
  2. Yazar: FERHAT APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANLI ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, sanayileşmenin iktisadi gelişme süreçlerindeki kritik rolünü ve gelişmekte olan ülkelerde karşılaşılan erken sanayisizleşme riskini ele almaktadır. Literatürde, imalat sanayiinin büyümenin motoru olduğu yaygın olarak kabul edilmekle birlikte, ülkeler belirli bir sanayileşme seviyesine ulaştığında sanayinin istihdam ve gelir içindeki payı azalırken hizmetler sektörünün payı artmaktadır. Sanayisizleşme olarak tarif edilen bu süreç, aslında gelişmiş ülkeler açısından çok ciddi sorunlara yol açmaz; ancak, gelişmekte olan ülkeler için bazı olumsuz durumları tetikleyebilmektedir. Şöyle ki, gelişmekte olan ülkeler sanayisizleşmeye başlama noktasını belli bir olgunluğa erişmeden (erken) yaşamaktadırlar. Söz konusu ülkelerin yaşadığı bu sanayisizleşme süreci literatürde“erken sanayisizleşme”olarak nitelendirilmektedir. Bu bağlamda, çalışma, seçilmiş orta gelirli sanayi ülkeleri ile yüksek gelirli sanayi ülkelerinin sanayileşme yörüngelerini karşılaştırmakta ve erken sanayisizleşme olgusunu panel veri analizleriyle incelemektedir. Bulgular, orta gelirli sanayi ülkelerinin erken sanayisizleşme riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, bu ülkelerin erken sanayisizleşmeden kaçınmak ve sanayileşme süreçlerini sürdürülebilir hale getirmek için sanayi politikalarını yeniden yapılandırması gerekliliğini vurgulamıştır. Bu bağlamda, imalat sanayii ürünlerinde uzmanlaşmaya, orta ve ileri teknoloji ürünlerine geçişin hızlandırılmasına, birincil sektör bağımlılığının azaltılmasına ve yüksek teknoloji ürünleri ihracatında rekabet avantajı sağlanmasına odaklanan sanayi politikaları önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the critical role of industrialization in economic development processes and the risk of premature deindustrialization faced by developing countries. While it is widely accepted in the literature that the manufacturing industry is the engine of growth, as countries reach a certain level of industrialization, the share of industry in employment and income begins to decline, while the share of the services sector increases. This process, referred to as deindustrialization, does not pose significant problems for developed countries; however, it can trigger certain adverse outcomes for developing countries. Specifically, developing countries experience deindustrialization before reaching a sufficient level of maturity (prematurely). This process, experienced by these countries, is referred to in the literature as“premature deindustrialization.”In this context, the study compares the industrialization trajectories of selected middle-income industrial countries with those of high-income industrial countries and examines the phenomenon of premature deindustrialization through panel data analyses. The findings reveal that middle-income industrial countries are at risk of premature deindustrialization. The study emphasizes the necessity for these countries to restructure their industrial policies to avoid premature deindustrialization and make their industrialization processes sustainable. In this regard, industrial policies focusing on specialization in manufacturing products, accelerating the transition to medium- and high-technology products, reducing dependence on primary sectors, and achieving competitive advantages in high-technology product exports gain importance.