Konya ili Selçuklu ilçesi süt sığırı barınaklarının yapısal analizi
Structural analysis of dairy cattle shelters in Selcuklu district of Konya
- Tez No: 939686
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, Konya ili Selçuklu ilçesindeki süt sığırı barınaklarının yapısal özellikleri incelenmiş eksiklikler tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma kapsamında, bölgeyi temsil eden 20 süt sığırı işletmesi, karar örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma bulgularına göre, işletmelerin büyük bir kısmında buzağı, doğum ve hasta hayvan bölmeleri bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca, yalnızca 3 işletmede silaj, 5 işletmede kaba yem deposu ve yalnızca 2 işletmede gübre deposu olduğu tespit edilmiştir. Bazı bağlı duraklı barınaklarda ise idrar kanalı olmadığı ve taban eğimlerinin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Hayvan başına düşen ortalama yemleme uzunluğunun 1,34 m olduğu ve bu değerin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Bağlı duraklı barınaklardaki aydınlatma oranının %0,34 ile %1,34 arasında değiştiği ve aydınlatmanın yetersiz olduğu görülmüştür. Havalandırma bacası bulunan barınaklarda, hayvan başına düşen ortalama baca alanının 190,61 cm² olduğu ve bu alanın da yetersiz olduğu saptanmıştır. Ayrıca, incelenen barınak yapılarının ortalama ısı iletim katsayısının 1,889 kcal/m²/°C/h olduğu belirlenmiş ve bu değerin yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda, tespit edilen sorunları çözmeye ve işletme koşullarını iyileştirmeye yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural characteristics of dairy cattle barns in the Selçuklu district of Konya province were examined, and solution proposals were presented. A total of 20 dairy cattle farms representing the region were selected using a decision sampling method. According to the findings, a significant portion of the farms did not have calf, birthing, or sick animal compartments. Furthermore, only 3 farms had silage storage, 5 had roughage storage, and only 2 had manure storage. Additionally, it was observed that some tied-stall barns lacked urine channels, and the floor slopes were insufficient. The average feeding length per animal was found to be 1.34 meters, which was determined to be adequate. The lighting rate in tied-stall barns ranged from 0.34% to 1.34%, and it was concluded that the lighting was insufficient. In barns with ventilation chimneys, the average chimney area per animal was found to be 190,61 cm², which was also determined to be inadequate. Furthermore, the average thermal conductivity coefficient of the examined barn structures was found to be 1.889 kcal/m²/°C/h, which was concluded to be insufficient. As a result of the study, various recommendations were provided to address the identified issues and improve the operating conditions of the farms.