Tarihi köprülerin farklı fonksiyonlarının belgelenmesi ve tipolojik olarak değerlendirilmesi
Documentation and typological evaluation of different functions of historical bridges
  1. Tez No: 939685
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yol ağlarının tamamlayıcısı olan tarihi köprüler, mühendislik, malzeme, teknik ve teknoloji ile estetik değerleri bünyesinde barındıran yapılar olup kültür tarihinin tamamlayıcı bir unsuru haline gelmişlerdir. Köprüler, strüktürel yapısı ve işlevsel özelliği sayesinde, akarsular üzerindeki iki yakayı birbirine bağlayan, mimarlık, mühendislik ve sanat tarihi gibi farklı disiplinlerin bir araya gelerek meydana getirdiği fonksiyonel yapılardan biridir. Bu tarihi yapıların gelecek kuşaklara sağlam ve özgün şekilde aktarılabilmesi, sorunlarının ve sorunlara yönelik müdahale önerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, restorasyon çalışmaları yapılacak olan tarihi köprülerin envanter, proje ve uygulama aşamalarında en doğru kararların verilebilmesi için, köprünün genel strüktürel yapısı kadar, ulaşım dışındaki fonksiyonların çeşitlerinin ve bu çeşitlere ait elemanların genel özellikleri bilinmesi, bulunduğu döneme veya yere göre değişen özelliklerinin analiz edilmesi ve mevcutta köprü üzerinde bulunan / artık bulunmayan elemanların yorumlanabilmesi önem arz etmektedir. Tarihi köprülerin ana fonksiyonu olan ulaşım ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, taşıdığı diğer fonksiyonlarıyla beraber bir bütün olarak ele alınabilmesi gerekmekte olup, bunun sağlanabilmesi için tez kapsamında yapılan alan çalışmasında, Türkiye sınırları içerisindeki tarihi köprü örnekleri incelenerek fonksiyonlar belirlenmiş, bu fonksiyonların eleman tanımları yapılmış, benzer durumda olan köprüler bölgede ve köprüde bulundukları yerlere, dönemlere göre sınıflandırılmıştır. Alan çalışmasında, ülkemiz içerisinde günümüzde mevcut olan ve ilgili koruma kurulları tarafından tescili yapılmış ek fonksiyon barındıran köprüler ele alınmış olup, restorasyon uygulaması yapılacak olan köprülerde envanter, proje ve uygulama aşamalarına yönelik yardımcı kriterlerin yer aldığı yol gösterici bir kılavuz oluşturulması hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Historical bridges, which are complementary to road networks, are structures that combine engineering, material, technique, technology and aesthetic features and have become a complementary element of cultural history. Thanks to its structural structure and functional features, bridges are one of the functional structures that connect two banks on rivers and are created by different disciplines such as architecture, engineering and art history. These historical buildings need to be transferred to future generations in a solid and original way, and their problems and intervention suggestions for the problems need to be developed. In addition, in order to make the most accurate decisions during the inventory, project and application stages of historical bridges where restoration work will be carried out, knowing the general structural structure of the bridge, as well as the types of functions other than transportation and the general characteristics of the elements of these types, and analyzing the changing properties depending on the period or place in which it islocated. It isimportant to be able to interpret the elements that are currently / are no longer on the bridge. In addition to meeting the transportation needs, which is the main function of historical bridges, they need to be considered as a whole with their other functions. In order to achieve this, in the field study carried out within the scope of the thesis, the functions were determined by examining the prefixes within the borders of Turkey, the element definitions of these functions were made, and bridges in similar situations were examined. They are classified according to their places in the region and on the bridge. In the field study, the bridges with additional functions that are currently available in our country and registered by the relevant conservation boards were discussed, and it was aimed to create a helpful guide that includes auxiliary criteria for the inventory, project and implementation stages of the bridges that will be restored