Montessori yönteminin okul öncesi dönemdeki çocukların bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
The research of the Montessori method's efffects to pre-school term children's scientific process skills
- Tez No: 555162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, Montessori Yöntemi'nin okul öncesi eğitimi alan 48-66 ay çocuklarının bilimsel süreç becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenini okul öncesi eğitime devam eden çocukların bilimsel süreç becerileri, bağımsız değişkeni ise Montessori Yöntemi'dir. Bu araştırmanın çalışma grubu 2017-2018 öğretim yılında Konya ili, Selçuklu ilçesi, Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulunda eğitim alan ve yansız atama ile seçilen 3-6 yaş grubu çocuklarından ve Meram İlçesi, Mevlana Anaokulunda eğitim alan ve yansız atama ile seçilen 3-6 yaş grubu çocuklarından oluşmaktadır. Araştırmaya 22 deneme, 24 kontrol grubu olmak üzere 46 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formu ve okul öncesi çocuklarının bilimsel süreç beceri düzeylerini belirlemek amacıyla Okul Öncesi Öğrencilerine Yönelik Temel Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ölçekten toplanan veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Deney grubunda yer alan çocukların ön test ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında ve kontrol grubunda yer alan çocukların ön test ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında, bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubunun ön test ve son test sonuçları arasındaki ortalama puan farkını bulmak amacıyla da bağımsız gruplarda t testi yapılmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların, cinsiyet değişkenine göre, temel bilimsel süreç becerisi ortalama puanları arasındaki farkın karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Veri analizleri sonucunda elde edilen araştırma bulguları şu şekilde sıralanmaktadır: • Deney grubu çocukların ön test puan ortalamaları ve kontrol grubu çocukların ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. •Deney grubu çocukların son test puan ortalamaları ve kontrol grubu çocukların son test puan ortalamaları arasındaki fark anlamlıdır. Deney grubu çocukların son test puan ortalamaları, kontrol grubu çocukların son test puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksektir. •Deney grubunda yer alan çocukların, ön test-son test puan ortalamaları arasındaki fark anlamlıdır. Son test puan ortalamaları, ön test puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksektir. •Kontrol grubunda yer alan çocukların, ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. •Deney grubunda yer alan çocukların, cinsiyet değişkenine göre, ön test puan ortalamaları karşılaştırıldığı zaman cinsiyet değişkenine göre puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Son test puan ortalamaları incelendiğinde erkek öğrencilerin puan ortalamalarının, kız öğrencilerin puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmektedir. •Kontrol grubunda yer alan çocukların, cinsiyet değişkenine göre, ön test puan ortalamaları ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında, cinsiyet değişkenine göre puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Bu araştırma sonuçları doğrultusunda elde edilen sonuçlar; Montessori Eğitim Programının okul öncesi dönem çocuklarının bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesinde pozitif yönlü bir katkı sağladığı görülmüştür. Bilimsel süreç becerilerinin kazanımında ve desteklenmesinde ise Montessori Eğitim Programının MEB Okul Öncesi Eğitim Programına göre daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this research, exemined that the montesorri methods effects to pre-school childrens scientific process skills who educated 48-66 months. The dependent variable of this research is the scientfict process skills of childrens whom studying at pre-school education, the independent variable is the montessori method. The study group of this research is 3-6 years old children groups studying at health sciences faculty of Selçuk university İhsan Doğramacı application kindergarden at 2017-2018 education term in Konya Selçuklu whom chosen by impartial assigment and 3-6 years old children groups studying at Mevlana kindergarden in Konya Meram whom chosen by impartial assigment. 46 children included as 22 experimental groups and 26 control groups. In this research personal informations form which has demografic informations used as data collector tool and the main ability scale is used for designate pre-school childrens scientific process skills level. The data that collected from the scale which applied control groups and experimental groups is analized in spss package program. At the comparing of exprimental groups childrens pre test and post test avarage scores and at the comparing of control group childrens pre test and post tests avarage scores, t test is used for dependent groups. T test is used at independet groups for finding the differences of avarage scores betwen experimental group and control group. Mann-Whitney U test is used for comparing of experimental groups and control groups childrens scientific process skills avarage scores diferences as gender variable. As a consequence of the data analysis of study, the following findings are obtained: •There is no significant differences between the experimental groups childrens pre tests avarage scores and the conrol groups childrens pre tests avarage scores. •There is no significant differances between pre tests and post tests scores distrubition of control groups children. •The results of comparing experimental groups childrens post tests avarage scores are higher than control groups childrens post tests avarage scores significant degree. •There is no signficant differances when comparing of the exemination groups childrens pre tests avarage scores as gender variable. At the exemination of the post tests scores, male childrens avarage scores are more succesfull than female childrens avarage scores significant degree. •There is no significant differences as gender variable between The comparing of pre tests scores and post tests scores of control groups female children and control groups male children. At the results of this research that seen scientific process skills are positively effected by montessori education program.Montessori education program is efficient than mebs pre-school education programs as supporting and gaining of scientific process skills.