Effects of nano silver particles applications on rooting of grapevine cuttings
Nano gümüş parçacıkları uygulamalarının asma çeliklerinin köklenmelerine etkileri
- Tez No: 939691
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyanın en önemli türlerinden biri olarak asma genotiplerinin genetik özelliklerini koruyarak çoğaltılması pratikte çelik köklendirilerek yapılır. Fidanlık şartlarında fidan üretimi için çelik köklendirme çalışmaları biyotik ve abiyotik strese bağlı nedenlerle sıklıkla beklenen verimlilik düzeyinin altında kalmaktadır. Fidanlık randımanını artırmaya yönelik araştırmalar, asma araştırıcılarının gündemindeki yerini korumaktadır. Bu çalışmada, Ekşi Kara (Vitis vinifera L.) üzüm çekirdek ekstresi ve AgNO3 kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle üretilen gümüş nano parçacıkların (AgNP'ler), Vitis vinifera L. cvs Ekşi Kara ve Gök Üzüm çeşitlerinin dinlenme döneminde alınan standart (TS 4027) çeliklerinin köklenme ve vegetatif gelişimine etkileri sera şartlarında incelenmiştir. 1 g L-1 AgNP'ler, 2 g L-1 AgNP'ler, 0.1 g L-1 IBA ve 0.2 g L-1 IBA ile 24 saat muamele edilen çelikler serada 1:1 torf: perlit doldurulmuş siyah renkli 1 L hacimli fidan poşetlerine dikilmiş, kontrol 24 saat saf suda bekletilerek dikilmiştir. Gelişen fidanlarda sürme oranı, bitkiye dönüşüm oranı, sürgün uzunluğu, sürgün çapı, boğum sayısı, stoma iletkenliği, yaprak sıcaklığı, fotosentez verimliliği, yaprak taze ve kuru ağırlığı, SPAD, kök sayısı, kök uzunluğu, kök taze ve kuru ağırlıkları incelenmiştir. AgNP'ler ve IBA uygulamalarının etkileri R Studio programında bulunan ANOVA, Tukey testi ile post hoc analizi, incelenen değişkenler arasındaki korelasyonları daha iyi anlamak ve tasvir etmek için Temel Bileşen Analizleri (PCA'lar) kullanılmıştır. Bu analiz yöntemi, kök taze ağırlığı ve kök sayısı için R Studio'da ggplot2 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Korelasyonu ve varyasyonu görsel hale getirmek için pheatmap paketi tarafından üretilen ısı haritası kullanılmıştır. Sonuçta AgNP uygulamalarının asmanın çelikle çoğaltılmasında çeliklerin köklenmesi ve genç bitkilerin vejetatif gelişmesinde IBA uygulamalarından daha fazla etkili olduğu bulunmuştur. Bundan sonraki çelik köklendirme ve genç bitkilerin vegetatif gelişmelerinin teşviki için 1 g L-1 AgNP'ler, IBA'ya destek veya ekonomik bir alternatif olarak test edilebilir.
Özet (Çeviri)
The reproduction of grapevine genotypes, one of the most important species in the world, while preserving their genetic characteristics is practically done by rooting cuttings. Cutting rooting studies for seedling production in nursery conditions often remain below the expected productivity level due to biotic and abiotic stress-related reasons. Studies to increase nursery yields are still on the agenda of grapevine researchers. In this study, the effects of silver nanoparticles (AgNPs) produced by green synthesis method using Ekşi Kara (Vitis vinifera L.) grape seed extract and AgNO3 on rooting and vegetative development of standard (TS 4027) cuttings taken during the dormancy period of Vits vinifera L. cvs Ekşi Kara and Gök Üzüm varieties were investigated under greenhouse conditions. Cuttings treated by keeping in 1 g L-1 AgNPs, 2 g L-1 AgNPs, 0.1 g L-1 IBA and 0.2 g L-1 IBA solutions for 24 hours were planted in black, 1 L volume seedling bags filled with 1:1 peat: perlite in the greenhouse, while the control was kept in pure water for 24 hours and planted. Changes in sprouting rate, plant transformation rate, shoot length, shoot diameter, number of nodes, stomatal conductance, leaf temperature, photosynthetic efficiency, leaf fresh and dry weight, SPAD, root number, root length, root fresh and root weight were examined in developing seedlings. In evaluating the effects of AgNPs and IBA applications on cutting rooting and vegetative development, ANOVA in the R Studio program, post hoc analysis with Tukey test, and Principal Component Analyses (PCAs) were used to better understand and depict the correlations between the examined variables. This analysis method was performed using ggplot2 in R Studio for root fresh weight and root number. Heatmap generated by the pheatmap package was used to visualize the correlation and variation. As a result of this study, AgNPs applications were found to be more effective than IBA applications in rooting of grapevine cuttings and vegetative development of young plants. From now on, 1 g L-1 AgNPs can be tested as a support and/or economical alternative to IBA for the promotion of rooting of cuttings and vegetative development of young plants for subsequent clonal propagation.