Development of a chatter detection technique in machining operations using external sensor data
Talaşlı üretim işlemleri için dış sensör verisi kullanılarak bir tırlama tespit yöntemi geliştirilmesi
- Tez No: 939690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Sunulan bu tez kapsamında, talaşlı üretim için tasarlanmış bir tırlama tespit yöntemi geliştirilmiştir. Bir parçadan talaş kaldırılırken bir ivmeölçer ve mikrofon ile zamana karşı ivme ve ses sinyalleri alınmıştır. Alınan sinyal üzerinde, sinyali çalışmaya uygun hale getirmek için ön işlem uygulanmıştır. Ön işlem uygulanan sinyal, tırlama başlama pozisyonu ve zamanını belirleyebilmek için, daha kısa zaman aralıklarına bölünmüştür. Sinyal aralıklarına, sinyaldeki gürültüyü daha da azaltmak için“Dalgacık Gürültüden Arındırma”işlemi yapılmıştır. Bu yöntemle gürültüsü azaltılmış sinyali, her biri farklı bir baskın frekansa sahip olan mod fonksiyonlarına bölmek için“Varyasyonel Modlara Bölünme”işlemi uygulanmıştır. Yüksek tırlama özelliklerine sahip mod fonksiyonu seçildikten sonra, seçilen modda“Hilbert-Huang Dönüşümü”uygulanarak modun Hilbert enerjisi hesaplanmıştır. Tırlamanın oluşup oluşmadığını belirlemek için Hilbert enerjisi tırlama göstergesi olarak kullanılmıştır. Tırlama pozisyonu ve zamanı belirlenmiş, belirlenen pozisyon ve zaman FFT hesaplaması ve malzeme üzeri ölçümlerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this presented thesis, a chatter detection method to be used in machining processes is developed. To start the development, signals are acquired of acceleration and sound over time, by accelerometers and microphones respectively, while machining the workpiece. The signal acquired is pre-processed to prepare the signal for processing. The pre-processed signal is divided to shorter time intervals determine the time and distance interval that chatter begins to occur. The signal intervals are subjected to wavelet denoising, to further reduce the noise in the signal. The wavelet denoised signal is applied Variational Mode Decomposition, to divide the signal to intrinsic mode functions, where each have a different dominant frequency. After selecting the mode consisting of high chatter characteristics, Hilbert-Huang Transform is utilized on selected mode to determine the Hilbert energy of the mode. Hilbert energy is used as a chatter indicator to determine whether the chatter occurs. Chatter position and time is determined, the determined position and time is verified by FFT calculation and measurement on workpiece.