Katma-değer dinamiği olarak Mersin bölgesi kültürel özellikleri kapsamında özgün takı tasarımı koleksiyon süreci
Original jewelry design collection process within the scope of Mersin region cultural characteristics as a value added dynamic
- Tez No: 939712
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu doktora araştırması, Mersin bölgesine ait kültürel, coğrafi ve mimari unsurların çağdaş takı tasarımına entegre edilerek özgün ve katma değerli ürünlerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Kültürel sürdürülebilirlik bakış açısıyla yürütülen çalışmada, geleneksel motifler, mimari detaylar ve yerel semboller modern tasarım ilkeleri doğrultusunda yeniden yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında, Mersin'e özgü kültürel değerler tematik olarak analiz edilmiş; soyutlama yöntemiyle çağdaş formlara dönüştürülerek tasarıma aktarılmıştır. Estetik, sembolik ve işlevsel boyutlar birlikte değerlendirilmiş; koleksiyon bütünlüğü gözetilerek özgün takı tasarımları oluşturulmuştur. Yöntemsel olarak, nitel araştırma desenine dayanan çalışma; belge analizi ve tasarım süreciyle yürütülmüştür. Kültürel kimliğin tasarıma etkisi incelenmiş, her bir tasarımın kavramsal temeli açıklanmıştır. Koleksiyonda tercih edilen 14 ayar altın, Türkiye kuyumculuk sektöründe teknik ve ekonomik açıdan uygunluğu nedeniyle stratejik bir malzeme olarak kullanılmıştır. Tasarım süreci, biçimsel üretimin ötesinde kültürel anlatıların sanatsal bir ifade biçimine dönüştürülmesini hedeflemiştir. Oluşturulan koleksiyon, bireylerle duygusal ve kültürel bağ kurmayı amaçlamakta; yerel değerleri evrensel estetikle buluşturarak yaratıcı endüstrilere katkı potansiyeli taşımaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma; kültürel mirasın çağdaş tasarımla bütünleştirilmesinin, estetik bir yaklaşımın ötesinde, ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirlik açısından da stratejik bir değer taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral research aims to develop original and value-added products by integrating the cultural, geographical, and architectural elements of the Mersin region into contemporary jewelry design. Conducted from the perspective of cultural sustainability, the study involves the reinterpretation of traditional motifs, architectural details, and local symbols in line with modern design principles. Within the scope of the research, cultural values specific to Mersin were thematically analyzed and transformed into contemporary forms through the method of abstraction, which were then transferred into the design process. Aesthetic, symbolic, and functional aspects were considered collectively, and original jewelry designs were created with attention to collection integrity. Methodologically, the study based on qualitative research design was conducted through document analysis and design process. The effect of cultural identity on design was examined, and the conceptual basis of each design was explained. 14 carat gold preferred in the collection was used as a strategic material due to its technical and economic suitability in the Turkish jewelry sector. The design process aimed not only at formal production but also at transforming cultural narratives into a form of artistic expression. The resulting collection seeks to establish an emotional and cultural connection with individuals and holds the potential to contribute to the creative industries by uniting local values with universal aesthetics. In conclusion, this study reveals that the integration of cultural heritage with contemporary design provides not only an aesthetic approach but also a strategic value in terms of economic and social sustainability.