Yaşlı hastalarda kırılganlık ile depresyon, çoklu ilaç kullanımı ve sosyodemografik faktörler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between frailty, depression, polypharmacy, and sociodemographic factors in elderly patients
  1. Tez No: 939713
  2. Yazar: BORAN HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Geriatri Polikliniğine başvuran yaşlı bireylerde kırılganlık düzeyi ile depresyon, çoklu ilaç kullanımı ve sosyodemografik faktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları ve Geriatri polikliniğine başvuran, 65 yaş ve üzeri, toplam 187 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve sosyodemografik bilgi formu uygulanmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 72,01±6,67 olarak bulunmuştur. Hastaların çoğunluğu kentte yaşamaktadır (%89,3). Evli hastalar %93, dul hastalar %7 olarak bulunmuştur. Hastaların yaklaşık %25,7'si ilkokul mezunudur. Sigara içen hastalar toplam hastaların %15,5'ini oluşturmaktadır. Hastaların %13,4'ü alkol kullanmaktadır. Hastaların %42.4'ü kırılgan değil, %34.2'si görünürde savunmasız, %15'i hafif kırılgan, %5.9'u orta kırılgan, %2.7'si ise şiddetli kırılgan olarak saptanmıştır. Hastaların %35.3'ü minimal depresyon, %8.6'sı hafif depresyon, %27.3'ü orta şiddette depresyon, %28.9'u ise şiddetli depresyon ile uyumlu olduğu görülmüştür. Hastaların %69,5'inin komorbiditesi bulunmaktadır. En sık görülen hastalık %52,4 ile hipertansiyondur. Ağır depresyon olan hastaların %63'ünde komorbidite saptanmıştır. Ağır depresyonu olan hastaların %25.9'u çoklu ilaç kullanmaktadır.“Kırılgan Değil”grubundaki 79 katılımcının %44.3(35)'ünde minimal depresyon izlenirken, %19.0(15)'unda orta ve %25.3(20)'sinde ağır depresyon izlenmiştir. Sonuç: İstatistiksel analizler sonucunda; ileri yaş, kadın cinsiyet, düşük eğitim seviyesi, çoklu ilaç kullanımı ve kronik hastalıkların hem kırılganlık hem de depresyon ile anlamlı pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Elde edilen veriler, yaşlı bireylerde kırılganlık ve depresyonun yaygın olduğunu ve bu iki durumun sosyodemografik faktörler ve polifarmasi ile yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle yaşlı popülasyonun kırılganlık ve depresyon açısından düzenli olarak taranması ve multidisipliner yaklaşımla ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aims to evaluate the relationship between fragility levels, depression, polypharmacy, and sociodemographic factors in elderly individuals who visited the Internal Medicine and Geriatrics Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine. Materials and Methods: The study included a total of 187 patients aged 65 and above who visited the Internal Medicine and Geriatrics Clinic of Akdeniz University Hospital. Participants were administered the Edmonton Frailty Scale, the Beck Depression Inventory, and a sociodemographic information form. Results: The average age of the patients was found to be 72.01 ± 6.67. The majority of the patients live in urban areas (89.3%). 93% of the patients were married, and 7% were widowed. Approximately 25.7% of the patients were elementary school graduates. 15.5% of the patients were smokers, and 13.4% reported alcohol use. 42.4% of the patients were not frail, 34.2% were seemingly vulnerable, 15% were mildly frail, 5.9% were moderately frail, and 2.7% were severely frail. 35.3% of the patients had minimal depression, 8.6% had mild depression, 27.3% had moderate depression, and 28.9% had severe depression. 69.5% of the patients had comorbidities. Hypertension was the most common disease, affecting 52.4% of the patients. Among patients with severe depression, 63% had comorbidities. 25.9% of patients with severe depression were using multiple medications. Among the 79 participants in the“Not Frail”group, 44.3% (35) had minimal depression, 19.0% (15) had moderate depression, and 25.3% (20) had severe depression. Conclusion: Statistical analyses revealed that advanced age, female gender, low education level, polypharmacy, and chronic diseases were significantly positively associated with both frailty and depression. The data obtained show that frailty and depression are prevalent in the elderly population, and these two conditions are closely related to sociodemographic factors and polypharmacy. Therefore, it was concluded that the elderly population should be regularly screened for frailty and depression and managed through a multidisciplinary approach.