Ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin spor iyi oluş ve motivasyonel kararlılıklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi: Kütahya ili örneği
Examination of sport well-being and motivational determination of secondary education students according to various variables: The case of Kütahya province
- Tez No: 939718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin spor iyi oluş ve motivasyonel kararlılıklarının çeşitli değişkenlere göre incelemektedir. Çalışmanın evrenini Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretimlerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 2024-2025 eğitim- öğretim yılında Kütahya ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaöğretimde öğrenim gören (n= 1030, kadın; n=828, erkek) 1858 katılımcı yer almaktadır. Örnekleme grubu basit rastlantısal örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Pi ve arkadaşları tarafından 2022 yılında geliştirilmiş olan Rekreasyonel Spor İyi Oluş Ölçeği (RSİOÖ) kullanılmıştır (Pi vd., 2022). RSİOÖ türkçe versiyonu: geçerlik ve güvenirlik çalışması KOÇ tarafından 2022 yılında yapılmıştır (Koç, 2022). Sarıçam vd., (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış ve bu çerçevede geçerlik ve güvenirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Verilere ilgili analizler yapılmadan önce Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış olup verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı bağımsız örneklem testi (T-testi) ve tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sports well-being and motivational determination of secondary school students based on various variables. The study's population consists of students enrolled in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education across Türkiye. The sample group includes 1,858 participants (n=1030 female; n=828 male) attending secondary schools affiliated with the Kütahya Provincial Directorate of National Education during the 2024-2025 academic year. The sample group was selected using a simple random sampling method. The Recreational Sports Well-Being Scale (RSWBS), developed by Pi and colleagues in 2022, was utilized (Pi et al., 2022). The Turkish version of the RSWBS underwent validity and reliability testing by Koç in 2022 (Koç, 2022). Additionally, the scale was adapted into Turkish by Sarıçam and colleagues in 2014, with validity and reliability studies conducted within this framework.Before conducting relevant analyses on the data, the Kolmogorov-Smirnov normality test was applied, confirming that the data followed a normal distribution. Consequently, independent sample t-tests and one-way variance analysis (One-Way ANOVA) were performed.