Hipertansiyonu olan bireylerde sağlık okuryazarlığı ve öz bakım düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health literacy and self-care level in individuals with hypertension
- Tez No: 939757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SAYIN KASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma hipertansiyonu olan bireylerde sağlık okuryazarlığı ile öz bakım düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki bu araştırma Ocak- Eylül 2024 tarihleri arasında Aksaray Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinin dahiliye servisinde yatan ve dahiliye polikliniklerine başvuran 522 hipertansiyonu olan bireyle yürütülmüştür. Çalışmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOYÖ)'' ve ”Hipertansiyon Öz Bakım Profili (HBP SCP-Tr)" kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma verilerinden ordinal veriler aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değerlerle hesaplanmış, nominal veriler ise frekans ve yüzde olarak değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerde parametrik normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise non-parametrik (bağımsız gruplarda Mann-Whitney U ile Kruskal-Wallis testleri vb) kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişki katsayılarının belirlenmesinde pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği toplam puan ortalamasının 62,16±11,64 olduğu bulunmuştur. Katılımcıların Hipertansiyon Öz Bakım Profili davranış ölçeği, motivasyon ölçeği ve öz yeterlik ölçeğine ilişkin puan ortalamaları ise sırasıyla 31,19±6,37, 46,86±8,27 ve 36,85±7,17 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between health literacy and self-care level in individuals with hypertension. This descriptive and correlational type research was conducted between January and September 2024 on 522 individuals with hypertension who were hospitalized in the internal medicine ward of Aksaray University Education and Research Hospital and who applied to the internal medicine outpatient clinics. The data of the study were collected using the“Introductory Information Form”,“Health Literacy Scale (HLS)”and“Hypertension Self-Care Profile (HBP SCP-Tr)”via face-to-face interviews. Ordinal data from the research data were calculated with arithmetic mean, standard deviation, minimum, maximum values, and nominal data were evaluated as frequency and percentage. Parametric tests were used for variables showing normal distribution, and non-parametric tests (Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests in independent groups, etc.) were used for variables not showing normal distribution. Pearson correlation analysis was used to determine the correlation coefficients between scales. The total Health Literacy Scale score average of the participants was found to be 62.16±11.64. The mean scores of the participants regarding the behavior, motivation and self-efficacy sub-dimensions of the Hypertension Self-Care Profile Scale were determined as 31.19±6.37, 46.86±8.27 and 36.85±7.17, respectively.