Kolorektal kanserli hastalarda bilgisayarlı tomografi (BT) ile saptanan karaciğer yağlanmasının prognoz ve karaciğer metastazları üstüne etkisi
The effect of liver steatosis detected by computed tomography (CT) on prognosis and liver metastases in patients with colorectal cancer
- Tez No: 939766
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Metabolik disfonksiyon ilişkili steatotik karaciğer hastalığı (MASLD) karaciğerde anormal yağ birikimi ile karakterize, obezite, diyabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi metabolik sorunlarla ilişkili kronik bir karaciğer hastalığıdır. Değişen yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıkları MASLD sıklığını arttırmıştır. Kolorektal kanserler (KRK) dünyada en sık görülen üçüncü, kanserler arasında ölüme en sık sebep olan ikinci kanser türüdür. Çalışmamızda kurumumuzda KRK tanısı alan hastalarda MASLD varlığı veya yokluğunun ve varsa şiddetinin prognoza ve karaciğer metastazlarına etkisi araştırılarak MASLD hastalarında erken tanı ve taramaların önemine dikkat çekmek amaçlanmıştır. Retrospektif olarak merkezimizde 2014-2019 yılları arasında KRK tanısı alan 242 hasta seçildi. Bu hastaların PET-BT'deki kontrastsız BT görüntülerinden hepatosteatoz varlığı ve derecesi değerlendirildi. Hastaların cinsiyet, yaş, VKİ, kronik hastalıkları, sigara ve soygeçmiş bilgileri, önceden bilinen polip varlığı, tanıda evre bilgileri, tanı anında ve takip sürecindeki metastaz durumları, laboratuvar testleri ve FIB-4 skorları incelendi. Hepatosteatoz varlığı ve yokluğunun ve varsa şiddetinin sağkalım süresi, metastazlar ve laboratuvar bulgularıyla ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşları 62,37±11,6 olup %64,5'i kadındır. 117 hastada hepatosteatoz yokken (%48,3) 90'ı orta derece, 35'i ileri derece olmak üzere 125 hastada (%51,7) hepatosteatoz vardır.
Özet (Çeviri)
Metabolic Dysfunction-associated Steatotic Liver Disease (MASLD) is a chronic liver disease characterized by abnormal fat accumulation in the liver and is associated with metabolic issues such as obesity, diabetes mellitus, hypertension, and hyperlipidemia. Changing lifestyle conditions and dietary habits have increased the prevalence of MASLD. Colorectal Cancers (CRC) is the third most common cancer worldwide and the second leading cause of cancer-related deaths. In our study, we aimed to investigate the impact of the presence or absence of MASLD, as well as its severity if present, on prognosis and liver metastases in patients diagnosed with CRC in our institution, highlighting the importance of early diagnosis and screenings in MASLD patients. A total of 242 patients diagnosed with CRC between 2014 and 2019 at our center were retrospectively selected. The presence and degree of hepatosteatosis were assessed using non-contrast CT images from PET CT scans of these patients. Gender, age, BMI, chronic diseases, smoking status, family history, history of known polyps, stage at diagnosis, metastasis status at diagnosis and during follow-up, laboratory tests, and FIB-4 scores were analyzed. The relationship between the presence or absence of hepatosteatosis, as well as its severity if present, with survival time, metastases, and laboratory findings was investigated. The mean age of the patients included in the study was 62.37±11.6 years, with 64.5% being female. While 117 patients (48.3%) did not have hepatosteatosis, 125 patients (51.7%) had hepatosteatosis, of which 90 were moderate and 35 were severe.