'Velayet' ve 'çocukla kişisel ilişki kurulması' açısından adli tıp kurumu adli tıp dördüncü ihtisas kurulundan görüş istenen vakaların adli psikiyatrik açıdandeğerlendirilmesi
Forensic Psychiatry Evaluation Of Cases Whose Opinion Is Requested In'Child Custody' and 'Personal Relationship With The Child' From The 4thSpecialization Board Of The Council of Forensic Medicine
- Tez No: 939771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURAY CANSUNAR, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN BOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması 2018-2022 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu (ATK) Adli Tıp Dördüncü İhtisas Kurulunca velayet ve çocukla kişisel ilişki kurulması hususlarında görüş bildirilmiş tüm raporlar incelenerek hazırlanmıştır. Çalışmada çoğunlukla aile mahkemeleri tarafından gönderilen 163 olgunun sosyodemografik özellikleri, adli psikiyatrik öykü ve muayeneleri geriye dönük olarak incelenmiştir. Olguların kadın erkek oranı 1,5:1 bulunmuştur. Kadınların yaş ortalaması 35,4±6,2, ortalama evlilik yaşı 24,6±4,7, ortalama evlilik süresi 8,9±5,9 yıl; erkeklerin ise yaş ortalaması 40,2±9,1, ortalama evlilik yaşı 29,2±8,6, ortalama evlilik süresi 9,3±5,3 yıldır. Kadınların %9,1'inin, erkeklerin %32,8'inin alkol, erkeklerin %4,7'sinin uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımı öyküsü olduğu görülmüştür. Toksikolojik inceleme yapılan 4 erkekten 2'sinde uyuşturucu/uyarıcı madde tespit edilmiştir. Kurul muayenesinde kadınların %9,1'inde Remisyonda Bipolar Bozukluk, %1'inde Bipolar Bozukluk, %4'ünde Psikotik Bozukluk, %4'ünde Sınır Mental Kapasite, %3'ünde Hafif Derecede Zekâ Geriliği tespit edilmiştir. Erkeklerde Psikotik Bozukluk, Remisyonda Psikotik Bozukluk, Ağır Obsesif Kompulsif Bozukluk, Demansiyel Sendrom, Hafif Derecede Zekâ Geriliği tanısı koyulan 1'er (%1,6) olgu ve %4,7'sinde Remisyonda Bipolar Bozukluk tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, uyuşturucu madde kullanımı ve Psikotik Bozukluk olan ebeveynlerin velayete uygun görülmediği ancak düzenli tedavi ve refakatçi eşliğinde çocukla kişisel ilişki kurmasının uygun olduğu bulunmuştur. Remisyonda Bipolar Bozukluk tanısı olanların genellikle çocukla kişisel ilişki kurmasının uygun görüldüğü ancak düzenli tedavi altında velayete uygun olduğu tespit edilmiştir. Zekâ geriliği olgularının ise velayete uygun olmadığı yönünde görüş bildirilmiştir. Bu çalışmada velayet ve çocukla kişisel ilişki kurulması hususunda rapor düzenlenen olgular retrospektif olarak değerlendirilerek, literatüre ve Adli Tıp pratiğine katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was prepared by examining all reports expressed by the Forensic Medicine Fourth Specialization Board of the Council of Forensic Medicine between 2018 and 2022 regarding child custody and establishing a personal relationship with the child. In the study, the sociodemographic characteristics, forensic psychiatric history and examinations of 163 cases, mostly sent by family courts, were examined retrospectively. The male-female ratio of the cases was found to be 1,5:1. The average age of women is 35,4±6,2, the average age of marriage is 24,6±4,7, the average duration of marriage is 8,9±5,9 years; the average age of men is 40,2±9,1, the average age of marriage is 29,2±8,6, and the average duration of marriage is 9,3±5,3 years. It was observed that %9,1 of women and %32,8 of men used alcohol and %4,7 of men used drugs/stimulants. Drug/stimulant substances were detected in 2 out of 4 men who underwent toxicological examination. During the board examination, Bipolar Disorder in Remission was detected in %9,1 of the women, Bipolar Disorder in %1, Psychotic Disorder in %4, Borderline Mental Capacity in %4 and Mild Mental Retardation in %3. In males, 1 (%1,6) case each was diagnosed with Psychotic Disorder, Psychotic Disorder in Remission, Severe Obsessive Compulsive Disorder, Demential Syndrome, and Mild Mental Retardation and Bipolar Disorder in Remission was detected in %4,7. As a result of this study, it was found that parents with drug use and Psychotic Disorder aren't considered suitable for child custody, but it is appropriate to establish a personal relationship with the child, accompanied by regular treatment and a companion. It has been determined that those diagnosed with Bipolar Disorder in Remission are generally considered appropriate to establish a personal relationship with the child, but are suitable for custody under regular treatment. It has been stated that cases of mental retardation aren't suitable for child custody. In this study, it was aimed to contribute to the literature and Forensic Medicine practice by retrospectively evaluating the cases for which reports were prepared child custody and establishing a personal relationship with the child.