Uluslararası ilişkilerde Ar-Ge ve inovasyon algısı: Trakya Üniversitesinde okuyan Kosovalı öğrenciler örneği
Measuring the perception of R&D and innovation in international relations: The case of Kosovar students at Trakya University
  1. Tez No: 939850
  2. Yazar: YAĞMUR AÇIKGÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, uluslararası ilişkiler bağlamında Ar-Ge ve inovasyon algısının ölçülmesine odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Ar-Ge ve inovasyon kavramlarının ekonomik ve teknolojik sebeplerle genellikle farklı düzeylerde incelenmesine rağmen, öğrenci perspektifinden eksik kalan boşluğu doldurmaktır. Kosovalı öğrencilerin, özellikle eğitim aldıkları bir üniversitedeki Ar-Ge ve inovasyona bakış açılarını incelemek, bu alandaki algıların nasıl şekillendiği konusunda derinlemesine bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. Trakya Üniversitesi'nde eğitim gören Kosovalı öğrenciler üzerinde yapılan anket çalışması, bu algıların farklılıklarını ortaya koymayı ve öğrenci perspektifinin önemini vurgulamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on measuring the perception of R&D and innovation in the context of international relations. The primary aim of the study is to fill the gap from the student perspective, which is often overlooked in R&D and innovation perception research typically conducted for economic and technological reasons. The study investigates how Kosovar students, particularly those studying at Trakya University, perceive R&D and innovation. A survey conducted with Kosovar students seeks to reveal the differences in these perceptions and emphasize the importance of the student perspective in understanding R&D and innovation.