The impact of empowering leadership on psychological safety: The role of interpersonal conflict as a mediator and psychological capital as a moderator
Güçlendiren liderliğin psikolojik güvenlik üzerindeki etkisi: Kişilerarası çatışmanın aracılık rolü ve psikolojik sermayenin moderatör olarak rolü
  1. Tez No: 939849
  2. Yazar: FARAH S S SHABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, güçlendirici liderliğin psikolojik güvene ve kişilerarası çatışmanın psikolojik güvenliğe etkisini inceleyerek güçlendirici liderlik ile psikolojik güvenlik arasında bulunan ilişkinin kişilerarası çatışmanın aracı rolünü ve bu dinamik yapıda psikolojik sermayenin moderatör rolü ele almaktadır. Bu ilişkilerin nicel analizlerini incelemek için kesitsel bir yaklaşım ile çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın hipotezleri anket tabanlı yaklaşım kullanılması tercih edilerek test edilmiştir. Ayrıca, veriler üzerinde kolayda örneklemeden yardım alınarak 18 ila 65 yaşları arasındaki 311 Türk uyruklu çalışanlardan Google Forms kullanılarak oluşturulan çevrimiçi bir anket aracılığıyla bilgiler toplanmıştır. Daha sonrasında, analizi yürütmek için SPSS, Process v4.2 ve AMOS sürüm 26'dan destek alınmıştır. Sonuçlar güçlendirici liderliğin psikolojik güvenliği olumlu etkilemekteyken kişilerarası çatışmayı ise olumsuz yönde etkilediğini bizlere sunar. Psikolojik sermaye, güçlendirici liderlik ile kişilerarası çatışma arasındaki ilişkiyi düzenlerken, kişilerarası çatışma psikolojik güvenliği olumsuz etkiler böylece güçlendirici liderlik ile psikolojik güvenlik arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of empowering leadership on psychological safety, the influence of interpersonal conflict on psychological safety, the mediating function of interpersonal conflict in the relationship between empowering leadership and psychological safety, and the moderating effect of psychological capital in this dynamic. A cross-sectional approach was employed for the quantitative analyses of these relationships. To test these research hypotheses, a survey-based approach was used. This research hypotheses were tested using a survey-based approach. Furthermore, data were collected through an online survey created using Google Forms from 311 Turkish employees, aged between 18 and 65 years, using convenience sampling. Moreover, SPSS, Process v4.2, and AMOS version 26 were used to conduct the analysis. The findings suggest that empowering leadership enhances psychological safety while negatively affects interpersonal conflict. Additionally, interpersonal conflict negatively impacts the psychological safety state of the employee, and it partially mediates the relationship between empowering leadership and psychological safety. lastly, empowering leadership's impact on interpersonal conflict may depend on the psychological capacity of employees.