Toplumsal cinsiyet ve anne konulu lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of postgraduate theses on gender and mother
  1. Tez No: 939886
  2. Yazar: EZGİ ÇETİNÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Cinsiyet; terazi, birey; kefe, toplumsal cinsiyet; ağırlıktır. Bozuk bir saatin bile günde iki defa doğru zamanı gösterdiği görülmesine rağmen cinsiyet terazisinin dengede olduğu insanlık tarihi boyunca hiç görülmemiştir. Bireyler, cinsiyet terazisinin oluşum parçaları olarak ayrı merkezlerde durmakta ve bir kefeye kadın, diğer kefeye erkek denilmektedir. Toplumsal cinsiyet ise beraberinde getirdiği rollerin ve kalıp yargıların bölünmüş ağırlıkları ile her daim kadın ve erkeğe yük olmaktadır. Ayrıca cinsiyet terazisinin en ağır yükleri, hayatın her alanında kadının kefesine konulmaktadır. Toplumsal ve kültürel normlara göre kadın; pasif, duygusal, narin, cefakâr, fedakâr gibi özelliklere sahiptir. Kadının, biyolojik özelliği olan doğurganlığı sebebiyle toplumsal cinsiyetin atadığı en birincil rolü anneliktir. Annelik bütün toplumlarda kutsal sayılmaktadır. Her kadının mutlak suretle anne olması beklenmekte ve anne olmayı tercih etmeyen kadınlara kötü göz ile bakılmaktadır. Biyolojik rahatsızlıklardan dolayı anne olamayan kadınlar ise eksik, yetersiz olarak görülmektedir. Engelli bir birey olan kadının anne olması hakkında ise çocuğun ve evin bakımında yetersiz olduğu düşünülmektedir. Kadına biçilen roller bu noktada gün yüzüne çıkmaktadır. Kadın; anne olmalı, mümkünse normal doğum yapmalı (sezaryen doğum yaparsa anneliği özümseyemediği düşünülür), bebeğini beslemeli (emzirmeyen ya da emziremeyen kadının anneliği sorgulanır), bebeğin tüm bakımını yapmalı ve gelişimini desteklemek için oyunlar oynamalıdır. Bebeğin sorumluluklarının yanı sıra evin diğer sorumluluklarını da yerine getirmelidir. Ev içinde; yemek yapmak, bulaşıkları yıkamak, temizlik yapmak, ütü yapmak, evin genel düzenini sağlamak gibi işleri de yapması beklenirken aynı zamanda anne oldu diye dişiliğinden vazgeçmemeli ve kocasına da ilgi göstermeli, kocasının cinsel ii arzularını yanıtsız bırakmamalıdır. Ev dışı işlerde çalışan kadınları toplumsal cinsiyet rolleri bahsedilen rollerden muaf tutmamaktadır. Çalışma hayatında da kadınlar dezavantajlı konumdadır. İşe alım sürecinde görüşmelerde ilk olarak sorulan sorulardan biri medeni durumdur, diğeri ise, çocuğunun olup olmadığıdır. Anneliğin bu denli kutsallaştırılmasına rağmen sıra kadının emek piyasasına girmek istemesine, ekonomik özgürlük elde etmek istemesine gelince işler bir anda tersine dönmektedir. Kadının doğurgan bir biyolojik yapıya sahip olması işverenler için engel teşkil etmektedir. Çalışan kadınlar ise; düşük ücret, cam tavan sendromu, sözlü ve cinsel taciz gibi zorluklar ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Kadına yüklenen rollerden birincil olan annelik rolünün getirileri ve götürüleri birçok çalışmada araştırma konusu olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı;“Toplumsal Cinsiyet”ve“Anne”konulu lisansüstü tezlerin belirlenen parametreler doğrultusunda bibliyometrik analizinin yapılması, bulguların çeşitli görseller, tablolar ve grafikler ile yorumlanması ve kavramsal çerçeve ile konuya ilişkin alanyazınların incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Gender is scales, individual; scale, gender is weight. Although it is seen that even a broken clock shows the right time twice a day, it has never been seen throughout human history that the gender scale is balanced. Individuals stand in separate centers as the formation parts of the gender scale and one scale is called woman and the other scale is called man. Gender on the other hand, has always been and continues to be a burden on women and men with the divided weight of roles and stereotypes it brings. In addition, the heaviest burdens of the gender scale are placed on women in every area of life. According to social and cultural norms, women have characteristics such as passive, emotional, delicate, self-sacrificing, and altruistic. Due to the fertility which is the biological characteristic of women, the primary role assigned by gender is motherhood. Motherhood is considered sacred in all societies. Every woman is expected to be a mother and women who do not choose to be mothers are looked upon with disdain. Women who cannot become mothers due to biological disorders are seen as incomplete and inadequate. As for a disabled woman becoming a mother, it is thought that she is inadequate in taking care of the child and the house. The roles assigned to women come to light at this point. A woman should be a mother, if possible, have a normal birth (if she gives birth by cesarean, it is thought that she has not internalized motherhood), feed her baby (the motherhood of a woman who does not breastfeed or cannot breastfeed is questioned), take full care of the baby and play games to support its development. In addition to the responsibilities of the baby, she should also fulfill other responsibilities of the house. While she is expected to do chores such as cooking, washing dishes, cleaning, ironing, maintaining the general order of the house, also she should not give up her femininity just because she is a mother and should show interest in her husband, should not leave her husband's sexual desires unanswered. iv Gender roles do not exempt women who work outside the home from the aforementioned roles. Women are in a disadvantage position at working life, too. One of the first questions asked at the interviews during the recruitment process is marital status, the other is whether or not they have children. Despite the sanctification of motherhood, when it comes to women wanting to enter the labor market, gain economic freedom, things suddenly turn upside down. The fact that women have a fertile biological structure constitutes an obstacle for employers. Working women, on the other hand, have to struggle with difficulties such as low wages, glass ceiling syndrome, verbal and sexual harassment. The advantages and disadvantages of the role of motherhood, which is the primary role assigned to women, have been and continue to be the subject of research in many studies. The purpose of this study is to conduct a bibliometric analysis of theses on“Gender”and“Mother”in line with the determined parameters, to interpret the findings with various visuals, tables and graph, and to examine the literature on the subject with a conceptual framework.