Examination of modern Greek language and literature undergraduate programs in Türkiye
Türkiye'deki çağdaş Yunan dili ve edebiyatı lisans programlarının incelenmesi
  1. Tez No: 939885
  2. Yazar: SIOULE GIOUSOUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı lisans programlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel araştırma modellerinde durum çalışması deseninde olup doküman analizi ile verileri toplanmış ve betimsel analiz yaklaşımıyla veriler incelenmiştir. Bu kapsamda Türkiye'deki üç farklı üniversitede bulunan Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı lisans programlarının bulunan üniversitelerin Bologna ders bilgi paketlerine erişilmiştir. Bologna ders bilgi paketlerinde program yeterlilikleri, dersler ve öğrenme çıktıları, ders içeriği, önerilen strateji, yöntem veya teknikler ile ölçme ve değerlendirme yaklaşımları derlenip analiz edilmiştir. Programın yeterlilikleri ve öğrenme çıktıları analiz edilirken Bloom'un oluşturduğu taksonomi dikkate alınmıştır. Derslerin içerikleri ve maddi boyutları incelenirken Türkiye Yükseköğretim Yeterlilik Çerçevesi'nin (TYYÇ) temel eğitim alanları ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre program yeterliliklerin neredeyse tamamı bilişsel ve duyuşsal alandandır. Dil ve edebiyatın tarihsel gelişimle iç içe bir yapıya sahip olması, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı programlarında derslerin sıralamasını da şekillendirmiştir; bu doğrultuda önce dil, ardından tarih ve edebiyat, en son ise kültür derslerine yer verilmektedir. Bu derslerin dağılımı neredeyse yarı yarıya olacak şekilde seçmeli ve zorunlu dersler olarak dağıtılmıştır. Ders çeşitliliği oldukça yüksektir. Elde edilen sonuçlara göre en çok ifade edilen ya da kullanılan öğretim tekniği anlatım olup onu sırasıyla soru-cevap ve tartışma tekniği takip ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Ders içeriklerine bakıldığında, zorunlu ve seçmeli dersler yarı yarıyadır. Seçmeli ve zorunlu ders yoğunluğu dengededir. Ölçme ve değerlendirme de sadece yazılı ara sınav ve final uygulandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the undergraduate programs in Modern Greek Language and Literature in Türkiye. The research was designed using a qualitative case study approach. Data were collected through document analysis and examined using a descriptive analysis method. In this context, the Bologna course information packages of undergraduate Modern Greek Language and Literature programs from three universities in Türkiye were accessed. These packages were analyzed in terms of program qualifications, courses and learning outcomes, course content, recommended strategies, methods or techniques, and assessment and evaluation approaches. Bloom's taxonomy was taken into account during the analysis of program qualifications and learning outcomes. The structural and content-related aspects of the courses were examined based on the fundamental educational fields defined by the Turkish Qualifications Framework for Higher Education (TQFHE). The findings reveal that nearly all program qualifications fall within the cognitive and affective domains. Due to the close historical relationship between language and literature, the course sequence in these programs typically begins with language courses, followed by history and literature, and concludes with culture courses. The distribution of these courses is nearly balanced between compulsory and elective categories, contributing to significant course diversity. The lecture method is the most commonly applied instructional technique, followed by question-and-answer and discussion methods. Course content analysis indicates a balanced distribution of compulsory and elective courses. Only written midterm and final examinations are employed in assessment and evaluation.