Ontological security and Israel's search for 'thick' recognition
Ontolojik güvenlik ve İsrail'in 'derin' tanınma arayışı
- Tez No: 939901
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez, devletlerin derin (thick) ve sınırlı (thin) tanınma ihtiyacını ve bunların dış politikadaki etkilerini vurgulamaktadır. İsrail örneği üzerinden, bu çalışma meşruiyet, aidiyet ve uluslararası sistemde“normal bir devlet”olarak kabul edilme ihtiyacının temelde ontolojik güvenlik kaygılarından kaynaklandığını savunmaktadır. İsrail'in kendini Yahudi ve demokratik bir devlet olarak tanımlamasının yanı sıra güvenlik arayışı önemli çelişkiler yaratmaktadır. Yahudi kimliği, Yahudi halkı için bir anavatan olma ideolojik temeline hizmet ederken ülkenin benzersizliğini vurgulamaktadır. Demokratik kimliği ise evrenselci değerlerle ve kapsayıcı bir ulus-devlet olma taahhüdüyle uyumludur. Çalışma, devletlerin dünyaya bakışlarına, uluslararası sistemdeki rollerine ve davranışlarına hakim olan köklü meta-anlatılar aracılığıyla faaliyet gösterdiklerini savunmaktadır. Bu nedenle, ontolojik güvensizliklerinin üstesinden gelmek ve yaşayabilecekleri yanlış tanınma veya tanınmamanın etkilerini hafifletmek için meta-anlatıları kullanırlar. İsrail, kimliğinin tanınmasına ya da reddedilmesine bağlı olarak, dünyayı algılayışını etkileyen ve dolayısıyla dış politikasını belirleyen üç meta-anlatı -istisnacılık, getto zihniyeti ve Masada kompleksi- arasında gidip gelmekte ve bu sayede ulusal kimliğini jeopolitik gerçeklerle uzlaştırmaya çalışmaktadır. Bu çalışma, uluslararası toplumda“kendini evinde hissetme”ve“komşu arama”kavramlarını İsrail dış politikasının tanınmaya yönelik kilit mekanizmaları olarak vurgulamaktadır. Bu tez, İsrail'in yakın komşuları -Arap devletleri, ikinci kademe komşuları -çevre (periphery) devletleri, uzak komşuları -Batı demokrasileri ve uluslararası kurumlar -Birleşmiş Milletler- ile ilişkileri üzerinden bir ülkenin dış politikasının hem fiziksel hem de ontolojik güvenliği sağlamak için nasıl vazgeçilmez bir olduğunu örneklendirmektedir. Bu tez, kimlik ve tanınma odaklı perspektifleri bütünleştirerek Uluslararası İlişkiler disiplinine katkıda bulunmaktadır. Ontolojik güvenliğin, tartışmalı meşruiyet bağlamında devletlerin kararlarını nasıl etkilediğine dair derin bir anlamlandırma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines states' need for thin and thick recognition and their influence on foreign policy. Using Israel as its case study, it argues that Israel's need for legitimacy, belonging, and acceptance as a“normal state”in the international system is primarily driven by its ontological security concerns. Israel's self-definition as a Jewish and democratic state and its quest for perpetual security generate contradictions. Its Jewish identity emphasizes its uniqueness while serving as its ideological foundation of becoming a safe haven, a homeland for world Jewry. Israel's democratic identity aligns with universalist values and serves as a commitment to becoming an inclusive state. This study argues that states already have ingrained metanarratives that affect their view of the world, their role, and their behavior in the international system, which help navigate ontological insecurities resulting from nonrecognition or misrecognition. Accordingly, Israel swings between three metanarratives; exceptionalism, ghetto mentality, and the Masada complex to reconcile its identity with geopolitical realities. This dissertation also introduces the concepts of“feeling at home”in the international system and“searching for neighbors”as key mechanisms of Israel's foreign policy. Through Israel's relations with its first-tier neighbors (Arab states), its second-tier neighbors (peripheral states), its far neighbors (Western democracies), and international institutions (the UN), this research illustrates how foreign policy functions as an indispensable instrument for ensuring physical and ontological security. This dissertation contributes to International Relations literature by integrating identity and recognition-driven perspectives. It offers a refined understanding of how ontological security influences states' behavior in contested legitimacy contexts.