Maçka-Meryemana ve Altındere vadisi milli parkının önemli ağaç türleri üzerinde fenolojik gözlemler ve sonuçları
  1. Tez No: 5605
  2. Yazar: MAHİR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM ANŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET, Fenolo ji bitki ve hayvanlar aleminin periyodik hayatsal faaliyetlerine yer ve zaman bildirerek inceleyen bir bilim da lıdır. Osmanc ılıkta, ormanın asli ürünü olan odun materyalinin elde edilmesinde tohumla başlayıp ekim ve dikimle devam eden ve kesimle (üretim) sona eren bütün evrelerin fenolo jik özellikle rinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla Meryemana ve Altındere Vadisinde 4 yükselti kade mesinde yörenin önemli onaltı ağaç türünün; tomurcuk patlatma, yapraklanma, tozlaşma, tohumların oluşumu, tohumların olgunlaş ması, yaprakların renk değiştirmesi ve yaprakların tamamen renk değiştirmesi gibi önemli fenol o jik olayları gözlenip Maçka ve Meryemana Meteoroloji rasat istasyonlarının sıcaklık dereceleriy le değerlendirilerek aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma sahasında yetişen önemli ağaç türlerinin fenolo jik faaliyetleri yer ve zaman belirterek dört yükselti kademesinde ortaya konmuştur. Her yükselti kademesinde ağaç türlerinin tozlaşma ile tohum olgunluğu arasında tohumlarını olgunlaştırab ilmek için ihtiyaç duydukları toplam sıcaklık dereceleri tesbit edilmiştir. Fenolo jik gözlemleri yapılıp belli bir rakımda tohum olgun luk toplam sıcaklığı bulunan ağaç türlerinin değişik rakımlarda ki ihtiyaç duydukları toplam sıcaklık derecelerini önceden bu ça lışma sonucunda ortaya konan formülle hesap ekmek mümkün olabilen çektir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMAEY Phenological Observations on Some Commercial Tree Species in Maçka-Meryemana and Altindere Valleys National Park and Their Besults. Phenology is science which deals with periodically the li ving activities of plants and animals by the places and by the times The phenological data can be used ön the assessment of collection time of seeds and cuttings, the plantation time, etc.. The observations have been made on the trees which are located 300 m. intervals at four altitudes of Meryemana region near the Trabzon and have been continued for eight years. Tree species are, Pic e a orient alia (L.). Link. t Abies nord- manniana (Stev) Spach.subsp.nordmanniana, Fagus oriental is Lipsky, Carpinus be tul us L., Carpinus oriental is I., Castanea sativa Mill, Alnus glutinosa (L.) Gaertn.subsp. barbata (C.A.Key.)Yalt..Tilia rubra DC.subsp.caueasica, Juglans regla L., Ac e r c amp e s t re L., Acer cappadocicum Gledisch., Acer trautvetteri Medw\.Salix alba L., IXLmus minor Miller and TJlmus glabra Huds. The phenological observations on the trees are the time of bud bursting, foliation, the seed shaping, seed ripening, the be ginning of discolaration and the completion of discolouring. The relationship between the phenological events and tempe ratures ( of values have been taken from Maçka and Meryemana Mete orological observation stations) have been compared. As a result of this study; Phenolog ical activities of the trees according to their species and by the altitudes, have been investigated. The reguired total mean temperature for seed ripeness those tree species beginning from the pollination date could be determi ned. P - VIII