İzmir Körfezi hidrografisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 15989
  2. Yazar: TAMER SEYİS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ABSTRAKT İzmir Körfezi 1960'lı yıllardan başlayarak hızlı bir kirlenme süreci içine girmiş ve bugün estetik ve sağlık açısından Türkiye'nin en önemli kirlilik odaklarından biri hali ne gelmiştir. Kirliliğin hidrografik değerler üzerine etkisinin detaylı olarak sürekli incelenmesi karar mekanizması açısından yararlı olacaktır. Yüzey sularında yapılan örneklemelerde meteorolojik ve mevsimsel etkilerin yanı sıra kirlilik ile ilgili değişiklikler de görülmektedir. Mevcut canlıların hayatiyetlerinin arttırılması körfezin doğal arıtma potansiyeline olumlu etkiler yapacaktır. ABSTRACT The İzmir Bay since the early I960 has experienced a rapid process of pollution becoming one of the most serious pollution fecuses, if would be of greature to examine in det ail and continuaisly the influence of the pollution on hydro- graphical values interms of a sound decision mechanism. The sampling performed in shallow parts of the sea ha ve shown the statistical values of pollution as well as mete orological and seasonal ones The fact that the livelihood of fauna and flora in the concernned area would be increased is likely to contribute greatly to the potential of treatment in the bay
Özet (Çeviri)