Milletlerarası tahkimde iptal davası açma hakkından feragat
Waiver of the right to setting aside action in international arbitration
- Tez No: 939943
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Taraflar, milletlerarası niteliğe sahip bir uyuşmazlığı devlet yargısı yerine tahkim yargılaması ile çözmek istediklerinde, verilecek nihai kararın, kesinleşmiş bir mahkeme kararı gibi devlet nezdinde karşılık bulmasını isterler. Bu nedenle, milletlerarası tahkim uygulaması açısından en önemli konulardan biri, tahkim yargılaması neticesinde verilen hakem kararının kesinliğidir. Ancak, gerek Türk hukukunda gerekse de karşılaştırmalı hukukta, hakem kararlarının devlet mahkemelerince iptal davasına konu edilmesini düzenleyen kurallar mevcuttur. İptal davası ile, hakem kararı iptal edilebilmektedir. Bununla birlikte, tahkim yöntemini tercih eden tarafların tahkim yargılamasına ilişkin iradeleri, hakem kararına karşı iptal davası açılmasının önüne geçmeyi kapsayacak düzeyde olabilmektedir. Bu durumda taraflar, hakem kararına karşı iptal davası açmaktan feragat etmektedirler. Tarafların feragat açıklamaları ise devletlerin bu konudaki düzenlemelerine bağlı olarak değerlendirilmektedir. Devletler, hakem kararına karşı iptal davası açmaktan feragat edilmesini tanımayabilir, bazı katı şekil şartlarına tabi tutabilir veya kolaylıkla geçerli sayabilir. Çalışmamızda, milletlerarası tahkimde iptal davası açma hakkından feragat konusu, hem Türk hukuku hem de karşılaştırmalı hukuk açısından ele alınmış, yargı kararları ve öğretideki görüşler üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the parties wish to resolve an international dispute through arbitration rather than through state proceedings, they want the final award to be recognized by the state as a final court judgment. Therefore, one of the most important issues in international arbitration practice is the finality of the arbitral award rendered as a result of the arbitration proceedings. However, both in Turkish law and in comparative law, there are rules regulating the setting aside of arbitral awards by state courts. The arbitral award may be cancelled through a setting aside action. Nevertheless, the will of the parties to arbitration may be such as to prevent the filing of a setting aside action against the arbitral award. Here, the parties waive the right to setting aside action against the award. The parties' waiver statements are evaluated depending on the regulations of the states on this issue. States may not recognize the waiver of the right to setting aside action against the arbitral award, may subject it to strict formal requirements, or may simply deem it valid. In this study, the issue of waiver of the right to setting aside action in international arbitration is analyzed in terms of both Turkish law and comparative law, and evaluated through judicial decisions and doctrinal opinions.