Elektronik ticarette tüketicinin gelir düzeyinin satın alma kararları üzerindeki etkisinin davranışsal iktisat perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of consumer's income level on purchasing decisions in electronic commerce from the perspective of behavioral economics
- Tez No: 939942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FEHİME AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte hızla yaygınlaşan elektronik ticaret, tüketici davranışlarının yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Geleneksel iktisat teorileri, bireylerin rasyonel karar vericiler olduğunu varsayarken; davranışsal iktisat, bireylerin psikolojik, sosyal ve duygusal faktörlerden etkilenerek karar aldığını savunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, tüketicilerin gelir düzeylerinin elektronik ticaretteki satın alma kararları üzerindeki etkisini davranışsal iktisat perspektifinden değerlendirmektir. Çalışmada, farklı gelir gruplarına ait tüketicilerin elektronik ortamda alışveriş yaparken sergiledikleri tutumlar, harcama eğilimleri ve karar alma süreçleri analiz edilmiştir. Araştırma, nicel bir yaklaşımla anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler istatistiksel analizlerle yorumlanmıştır. Bulgular, düşük gelirli bireylerin fiyat odaklı ve daha temkinli alışveriş yapma eğiliminde olduklarını; yüksek gelirli bireylerin ise marka, kalite ve kolaylık gibi unsurları ön planda tuttuklarını göstermektedir. Ayrıca, davranışsal iktisat çerçevesinde değerlendirildiğinde, gelir düzeyine bağlı olarak bireylerin kararlarında bilişsel önyargılar, alışkanlıklar ve duygusal tepkilerin belirleyici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce, which has become widespread rapidly with the developing technology, has led to a reshaping of consumer behavior. While traditional economic theories assume that individuals are rational decision makers, behavioral economics argues that individuals make decisions influenced by psychological, social and emotional factors. In this context, the aim of this study is to evaluate the impact of consumers' income levels on their purchasing decisions in electronic commerce from the perspective of behavioral economics. In the study, the attitudes, spending tendencies and decision-making processes of consumers belonging to different income groups while shopping electronically were analyzed. The research was conducted with a quantitative approach using a survey method and the data obtained were interpreted through statistical analysis. The findings show that low-income individuals tend to be price-oriented and more cautious while high-income individuals prioritize factors such as brand, quality and convenience. In addition, when evaluated within the framework of behavioral economics, cognitive biases, habits and emotional reactions were found to be determinant in individuals' decisions depending on income level.