Devletin yeni uzay faaliyetlerinden doğan uluslararası sorumluluğu
International state responsibility arising from new space activities
  1. Tez No: 939952
  2. Yazar: AYBÜKE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ZEYNEP PİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, klasik uzay çağının devlet-merkezli hukuk modelinin“yeni uzay”(New Space) çağında özel sektörün yükselişiyle karşılaştığı sorunları inceleyerek, devletlerin bu yeni faaliyetlerden doğan uluslararası sorumluluğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, uzayın sınırlandırılması tartışması ve beş temel BM uzay andlaşması incelenerek klasik rejimin hukuki temeli ortaya konulmuştur. Ardından“yeni uzay”kavramı tanımlanmış; keşif, haberleşme, madencilik ve turizm gibi ticarileşen faaliyet örnekleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, devletlere ilişkin sorumluluk rejimi Dış Uzay Andlaşması'nın 6. maddesiyle çizilen genel çerçeve ve Sorumluluk Sözleşmesi'nin ayrıntılı hükümleri temel alınarak; sorumluluk-yükümlülük ayrımı, taraflar, zarar kavramı ile mutlak ve kusura dayalı yükümlülük türleri bakımından incelenmiştir. Çalışma ile, birtakım belirsizliklere rağmen sorumluluk ve yükümlülüğün hâlen Dış Uzay Andlaşması ile Sorumluluk Sözleşmesi uyarınca tesis edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the challenges faced by the state-centric legal model of the classical space era in the“New Space”age, where private-sector activity is rapidly expanding, and analyzes the resulting international responsibility of States. Chapter One lays the legal foundation of the classical regime by surveying the debate on the delimitation of outer space and the five principal UN space treaties. It then defines the notion of“New Space”and reviews commercially driven activities such as exploration, telecommunications, mining, and tourism. Chapter Two, drawing on the broad framework set by Article VI of the Outer Space Treaty and the detailed rules of the Liability Convention, examines the State-responsibility regime with respect to the distinction between responsibility and liability, the parties involved, the notion of damage, and the dual structure of strict and fault-based liability. Despite certain uncertainties, the study demonstrates that responsibility and liability continue to be established under the Outer Space Treaty and the Liability Convention.