Kuraklık ve yüksek sıcaklık stresinin zeytinde (Olea europaea L.) fizyolojik ve biyokimyasal etkileri
Drought and high temperature stress effect on the physiological and biochemical structure on olive (Olea europaea L.)
  1. Tez No: 939953
  2. Yazar: FURİZE TOPAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, küresel ısınma ile öngörülen yüksek sıcaklığa eşlik eden kuraklık stresinin zeytin bitkisinin fotosentez verimliliği üzerine etkilerini araştırmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda, iki stresin doğada birlikte meydana gelebileceği varsayımıyla, Memecik ve Gemlik zeytin çeşitlerinin kuraklık, yüksek sıcaklık ve bu abiyotik streslerin birlikte uygulandığı koşullara dayanım mekanizmaları, bitki-su ilişkileri ve fotosentez reaksiyonları çerçevesinde ilk kez incelenmiştir. Araştırma sonuçları, Memecik ve Gemlik çeşitlerinin strese karşı farklı savunma mekanizmaları geliştirdiğini ortaya koymuştur. Yapılan değerlendirmelerde, sürgün uzunluğu, yaprak tüy yoğunluğu (trikom yoğunluğu), yaprak oransal su içeriği (YOSİ), CO2 asimilasyon oranı (A), transpirasyon oranı (E), stoma iletkenliği (gsw), PSII'nin maksimum kuantum verimi (Fv/Fm), elektron taşıma oranı (ETR) ve kuantum verimliliği (ΦPSII) parametreleri açısından Gemlik çeşidinin Memecik'e kıyasla daha toleranslı olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, zeytinde 50 °C'nin üzerindeki sıcaklıkların hücre membranlarında geri dönüşü olmayan hasarlara ve bitki morfolojisinde ciddi bozulmalara yol açtığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle yüksek sıcaklık ve kuraklık stresinin birlikte veya ayrı ayrı etkili olduğu bölgelerde Gemlik çeşidinin adaptasyon yeteneği ile öne çıktığını göstermektedir. Bu adaptasyon yeteneği yeni plantasyon stratejilerinin planlanmasında dikkate alınması gereken önemli bir faktör olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of drought stress, accompanied by high temperatures predicted due to global warming, on the photosynthetic efficiency of olive plants. In this context, under the assumption that the two stresses may occur together in nature, the resistance mechanisms of Memecik and Gemlik cultivars to drought, high temperature and these abiotic stresses were examined for the first time within the framework of plant-water relations and photosynthetic reactions. The results of the study revealed that Memecik and Gemlik cultivars develop different defense mechanisms against stress. In the evaluations, it was determined that Gemlik cultivar was more tolerant than Memecik in terms of shoot length, leaf hair density (trichome density), relative water content (RWC), CO2 assimilation rate (A), transpiration rate (E), stomatal conductance (gsw), maximum quantum efficiency of photosystem II (Fv/Fm), electron transport rate (ETR), and quantum yield of photosystem II (ΦPSII) parameters. Furthermore, it was observed that temperatures above 50 °C caused irreversible damage to cell membranes and serious deterioration in plant morphology in olives. These findings show that Gemlik variety stands out with its adaptability, especially in regions where high temperature and drought stress are effective together or separately. This adaptation ability should be considered as a critical factor to be taken into account in planning new plantation strategies.