Sürekli mıknatıslı dalga enerjisi hasatçısı, tasarım,imalat ve analizi
Permanent magnet energy harvester, design, manufacturing and analysis
  1. Tez No: 939962
  2. Yazar: ALAADDİN YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKBER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Enerji, sanayi devriminden bu yana medeniyetin temel itici gücü olmaya devam etmektedir. Enerji üretim sistemleri, korunum yasaları ilkelerine göre şekillenen, enerjinin bir formdan diğer forma dönüştürülerek kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan süreçler bütünüdür. Kaynağından son kullanıcının tüketimine kadar sürecin her aşaması iyileştirilmesi gereken alanlardır. Günümüz dünyasında geleneksel enerji üretim modelleri ve tüketim alışkanlıkları, enerjinin gerçek maliyetleri nedeniyle sorgulanmaktadır. Geleneksel enerji üretim yöntemleri ve tüketim alışkanlıklarının artık sürdürülemez olduğu görülmektedir. Sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan enerji dönüşüm sistemleri artık kaçınılmaz bir tercihtir. Güneş ve dalga enerjisi kaynağa erişim kolaylığı, geniş uygulama alanları ve potansiyeli nedeniyle ön plana çıkan çalışma alanlarıdır. Türkiye kaynak bolluğu açısından yenilenebilir enerji için oldukça avantajlı bir konumdadır. Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de“Dalga Enerjisi”potansiyelinden yeterince faydalanamamaktadır. Bu çalışmada öncelikle enerji üretim sistemlerinin tarihsel gelişimi, sürdürülebilirlik açısından geleneksel üretim yöntemleri ve etkileri ile yenilenebilir enerji sistemlerine olan ihtiyaç irdelenmiştir. Dalga enerjisi dönüşüm sistemleri ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiş, konuyla ilgili son dönem çalışmalar tartışılmıştır. Son bölümde ise manyetik kaldırma ilkelerine göre dalga enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren ölçeklenebilir şamandıra tipi bir enerji hasatçısı önerilmiştir. Karadeniz ölçeğine göre laboratuvar ortamında test edilen hasatçı, dalga enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmüştür. Önerilen sistem tasarım, imalat ve sonuçları bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy has continued to be the fundamental driving force of civilization since the Industrial Revolution. Energy production systems are a set of processes that are shaped according to the principles of conservation laws and enable energy to be converted from one form to another and made usable. Every stage in the process, from resource to consumption of the end user, are areas that need improvement. In today's world, traditional energy production models and consumption habits are questioned due to the real costs of energy. It has become clear that traditional energy production methods and consumption habits are no longer sustainable. Energy conversion systems based on sustainability and renewable energy sources are now an inevitable choice. Solar and wave energy are prominent fields of study due to their ease of access to energy sources, wide application areas and potential. Türkiye is in a very advantageous position for renewable energy in terms of abundance of resources. As is the case all over the world, Türkiye cannot benefit sufficiently from its wave energy potential. This study first examines the historical development of energy production systems, traditional production methods and their effects in terms of sustainability, and the need for renewable energy systems. The study then discusses wave energy conversion systems and their historical development and provides an overview of the recent studies on the subject. In the last section, a scalable buoy-type energy harvester that converts wave energy into electrical energy according to magnetic levitation principles is proposed. The harvester, tested in the laboratory according to the Karadeniz scale, converted wave energy into electrical energy. The proposed system is examined in terms of design, manufacturing, and results.