Sebasteia yüzey alanı: Çevre araştırmalarında ele geçen seramikler doğrultusunda Helenistik-Roma dönemi topografyanın incelenmesi
Topographical analysis of the Hellenistic-Roman period in the Sebasteia region through survey ceramics
- Tez No: 939961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEL TERAMAN HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sebasteia Kenti yüzey alanında yapılan araştırmalarda seramik buluntular ele geçmiştir. Prof. Dr. Atilla ENGİN ve Dr. Öğr. Üyesi Olcay ZENGİN KOŞAN tarafından yapılan araştırmalarda Kalkolitik Çağ'dan Ortaçağ'a kadar kapsamlı bir araştırma yapılmış ve yerleşim yerleri tespit edilmiştir. Çalışmanın konusu Sebasteia Kenti'nin yüzey alanında bulunan topografyanın ele geçen bu seramikler doğrultusunda incelenmesidir.Ele geçen seramiklerin tasnif edilmesiyle yerleşim yerleri, yerleşim yerlerinin konum ve özelliklerinin değerlendirilmesiyle de Sebasteia teritoryumu incelenmiştir. Kelkit, Yukarı Kızılırmak ve Yukarı Fırat havzalarında bulunan bu yerleşim yerleri; savunma, iklim ve doğal kaynalara ulaşılabilirlik öncellenerek konumlanmıştır. Havzaların Helenistik Dönem'de birbirleriyle ilişkilerinin kısıtlı olması, Roma Dönemi'nde, özellikle Sebasteia Kenti'nin kurulmasıyla değişmiştir. Materyal kültürden izleyebilidiğimiz kadarıyla, Sebasteia Kenti'nin bölgedeki gücü ve yetkisi yerleşim yerlerinin bağlantılarını kuvvetlendirmiştir. MÖ 3. yy'dan 1.yy'la kadar lokal olan sermaik buluntuları, MÖ 1.yy'dan itibaren yaygınlaşarak dağılmaktadır. Bu da, ticari faaliyetin ve üretimin güçlendiğine işaret etmektedir. Bu çalışmayla birlikte belgelenen ve kataloglanan seramikler sayesinde, Sebasteia teritoryasının Helenistik ve Roma dönemlerine ait repertuvarı daha da belirginleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research conducted in the surface area of Sebasteia City, ceramic findings were found. In the research conducted by Prof. Dr. Atilla ENGİN and Dr. Lecturer Olcay ZENGİN KOŞAN, a comprehensive research was conducted from the Chalcolithic Age to the Classical Age and settlements were identified. The subject of the study is the examination of the degree of these ceramics found in the topography of the surface area of Sebasteia City. These settlements located in the Kelkit, Upper Kızılırmak and Upper Euphrates basins; They were positioned by prioritizing defense, climate and natural boiling. The limited economic relations of the basins in the Hellenistic Period changed in the Roman Period, especially with the formation of Sebasteia City. As far as we can observe from the material culture, Sebasteia City strengthened the power and connections of authorized settlements in the region. Ceramic findings, which were local from the 3rd century BC to the 1st century BC, became widespread and dispersed from the 1st century BC onwards. This indicates that commercial activity and production have strengthened. Thanks to the ceramics documented and catalogued with this study, the repertoire of the Sebasteia region from the Hellenistic and Roman periods has become more apparent.