Artrit/artraljisi olan hastalarda C- reaktif protein (CRP) ve serum amiloid a (SAA) düzeylerinin izlemi, rutin lyme serolojisi ve sinovyal sıvıda polimeraz zincir reaksiyonu (PCR)'ın tanısal değeri
Monitoring of C-reactive protein (CRP) and serum amyloid a (SAA) levels, routine lyme serology and diagnostic value of polymerase chain reaction (PCR) in synovial fluid in patients with arthritis/arthralgia
- Tez No: 939963
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN AVKAN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Lyme hastalığı (LH)' nın seroprevalansı ülkemizde bölgesel farklılıklar göstermektedir. Kene teması öyküsü olan, eritema migrans (EM) lezyonu görülen hastalarda tanı olarak akla gelmektedir. Ancak hastalığın birden fazla sistemi tutması nedeniyle hastalar farklı semptomlarla değişik kliniklere başvurmaktadır. Sık görülen semptomlardan biri artralji olduğu için çalışmamızda; artralji/artriti olan hasta grubunda LH seroprevalansının saptanması ve artriti olan hastalarda rutin tanıda LH serolojisi, CRP ve SAA akut faz yanıtı ve sinovyal sıvıda PCR' ın tanısal değerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 8 Ocak 2024 – 9 Ocak 2025 tarihleri arasında Romatoloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Poliklinikleri 'ne başvuran artralji/artriti olan 18 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Kesitsel nitelikteki prospektif gözlemsel çalışmamızda hastalar ile yüz yüze görüşülerek veri kayıt formu dolduruldu ve onam alındı. Hastaların poliklinik başvurularında rutin olarak istenen kan tetkiklerinden kalan serum örneklerinde Borrelia İmmunoglobulin G (IgG) antikorlarının varlığı iki aşamalı test (Enzyme-Linked-Immunosorbent Assay ELISA, immünoblot IgG testi) yöntemiyle araştırıldı. Eklem ponksiyonu yapılan artrit bulgusu olan hastaların sinovyal sıvı örneklerinde PCR yöntemiyle Borrelia DNA'sı araştırıldı. Ek olarak hastaların serum örneklerinde ELISA yöntemiyle SAA ve CRP düzeyleri saptandı. Elde edilen sonuçlar Social Package fort he Social Sciences (SPSS) versiyon 29.0.0.0 (241) kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Artrit/Artraljisi olan 601 hastanın 5 (% 0,8)'inde anti- Borrelia IgG antikorları ELISA ile pozitif idi. Pozitif saptanan hastalara ikinci aşama olarak immünoblot IgG testi yapıldı. Kitin üretici firma önerilerine göre iki (%0,3) hasta pozitif olarak belirlendi. Seropozitif saptanan hastaların hiçbirinde kene maruziyeti ve EM lezyonu öyküsü yoktu. Bu hastalarda hayvancılık, çiftçilik, doğada yapılan aktiviteler, kırsalda yaşama gibi risk faktörleriyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The seroprevalence of Lyme disease (LD) varies across regions in our country. LD is considered in the diagnosis of patients with a history of tick exposure and erythema migrans (EM) lesions. However, due to the multisystem involvement of the disease, patients present with various symptoms and seek care at different clinics. Since arthralgia is one of the most common symptoms, our study aimed to determine the seroprevalence of LD in a group of patients with arthralgia/arthritis and to investigate the diagnostic value of LD serology, CRP, and SAA acute phase response, as well as PCR in synovial fluid, in patients with arthritis during routine diagnosis. Materials and Methods: The study included patients aged 18 years and older with arthralgia/arthritis who visited the Rheumatology and Physical Therapy and Rehabilitation (PTR) Outpatient Clinics between January 8, 2024, and January 9, 2025. In our prospective observational study of cross-sectional design, patients were interviewed face-to-face, data were recorded using a data collection form, and informed consent was obtained. The presence of Borrelia Immunoglobulin G (IgG) antibodies in serum samples remaining from routine blood tests requested during outpatient visits was investigated using a two-step test (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay ELISA, immunoblot IgG test). Borrelia DNA was investigated in synovial fluid samples from patients with arthritis who underwent joint puncture using the PCR method. Additionally, SAA and CRP levels were determined in patients' serum samples using the ELISA method. The results were analyzed using the Social Package for the Social Sciences (SPSS) version 29.0.0.0 (241). Results: Anti-Borrelia IgG antibodies were positive in 5 (0.8%) of 601 patients with arthritis/arthralgia. Immunoblot IgG testing was performed as a second step in patients with positive results. According to the manufacturer's recommendations, two (0.3%) patients were determined to be positive. None of the seropositive patients had a history of tick exposure or EM lesions. No statistically significant association was found between the seropositive patients and risk factors such as livestock farming, agriculture, outdoor activities, or living in rural areas.