Biyogaz prosesinden çıkan fermente ürünlerin ileri teknoloji ile işlenmesi neticesinde yüksek kalitede, hijyenik organik gübre elde edilmesi
High quality,sanitary organic fertilizer acquisition via advanced processing of biogas digestate
  1. Tez No: 939964
  2. Yazar: RENGİN SIKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERYAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Energy, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, laboratuvar tipi ohmik ısıtma sistemi kullanılarak, biyogaz santralinden alınan fermente ürün örnekleri üzerinde mikrobiyolojik inaktivasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ohmik ısıtma uygulamalarının, ürün içerisindeki B.cereus ve Clostridium spp türlerinin vejetatif hücre ve sporları üzerindeki inaktivasyon başarıları değerlendirilmiştir. 2,46 V/cm voltaj gradyanı altında, 50 Hz frekanslı yarım sinüzoidal darbeli alternatif sinyal tatbik edilen ohmik ısıtma işleminde, fermente ürün 70°C sıcaklığa kadar ısıtılmış ve 5 dk boyunca bu sıcaklıkta tutulmuştur. İşlem neticesinde; B.cereus vejetatif hücre ve sporlarında sırasıyla; 61% ve 41% azalma tespit edilmiştir. Clostridium spp vejetatif hücre ve sporlarında ise sırasıyla; 69% ve 35% azalma tespit edilmiştir. 2,72 V/cm voltaj gradyanı altında, 50 Hz frekanslı kare vurgu dalgalı alternatif sinyal tatbik edilen ohmik ısıtma işleminde, fermente ürün 70°C sıcaklığa kadar ısıtılıp, 5 dk boyunca bu sıcaklıkta tutulduğunda, B.cereus vejetatif hücrelerinin sayısında 55 % artış, sporlarının sayısında ise 18% azalma tespit edilmiştir. Clostridium spp vejetatif hücrelerinin ve sporlarının sayısında ise sırasıyla 97,72% ve 89,5% azalma meydana gelmiştir. 3,84 V/cm voltaj gradyanı altında, 50 Hz frekanslı tam sinüzoidal alternatif sinyal tatbik edilen ohmik ısıtma işleminde, fermente ürün 70°C sıcaklığa kadar ısıtılmış ve 5 dk boyunca bu sıcaklıkta tutulmuştur. İşlem neticesinde B.cereus vejetatif hücre ve sporlarında 100% azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, microbial inactivation studies are performed on the fermented product samples which are originated from a biogas plant, using a laboratory type ohmic heating system.The inactivation success of ohmic heating applications on vegetative cells and spores of B.cereus and Clostridium spp species in the product is evaluated. During the ohmic heating process with 2,46 V/cm voltage gradient and 50 Hz frequency half sinusoidal waveform alternating signal, the digestate is heated until 70°C is reached and the operation with 5 minutes holding time at this temperature ensured the number of the B.cereus vegetative cells and spores to be decreased by an average of 61% and 41% respectively.The same operation resulted in 69% and 35% decrease in the number of Clostridium spp vegetative cells and spores respectively. For the ohmic heating process with 2,72 V/cm voltage gradient and 50 Hz frequency square wave form pulsed alternating signals, the digestate is heated until 70°C is reached and the operation with 5 min holding time at 70°C resulted in 55 % increase in the number of B.cereus vegetative cells as well as 18% decrease in the number of B.cereus spores. The same operation resulted in 97,72% and 89,5% decrease in the number of Clostridium spp vegetative cells and spores respectively. For the ohmic heating process with 3,84 V/cm voltage gradient and 50 Hz frequency sinusoidal wave form alternating signals, the digestate is heated until 70°C and the process with 5 minutes holding time at 70°C ensured number of the B.cereus vegetative cells and spores to be decreased by an average of 100%.