Açık ve kapalı kısıtlamalı genel lineer model altında parametre tahminleri ile matris rankı arasındaki ilişkiler
Relationships between parameter estimations under a general linear model with explicit and implicit restrictions by rank of matrix
  1. Tez No: 939965
  2. Yazar: SERKAN CANAVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmanın amacından bahsedilerek kısa bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmada gerekli olacak bazı temel tanım ve teoremler ve genel bilgiler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde genel lineer model ve onun açık veya kapalı kısıtlamalı modelleri altında çeşitli parametre fonksiyonlarının en küçük kareler tahmin edicileri (OLSE) gözönüne alınmıştır. Ayrıca bu tahmin ediciler ve bu modellerdeki model matrislerinin rankları arasındaki bazı ilişkiler ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir. Beşinci bölümde ise tezde yararlanılan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is organized in five parts. In the first chapter, an introduction is given by mentioning the purpose of the study. In the second part, some basic definitions and theorems and general information that will be required in our study are expressed. In the third section, the ordinary least squares estimators (OLSE) of several parametric functions under a general linear model and its explicit and implicit constrained models are considered. Furthermore, some relationships between these estimators and the ranks of model matrices in these models. In the fourth chapter, conclusions and recommendations are given. In the fifth chapter, the sources used in the thesis are listed.