Akışkan kum tabanlı biyofiltre
Fluidized sand based biofilter
  1. Tez No: 940009
  2. Yazar: GÖKMEN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kapalı devre sistemlerin çevre şartlarından bağımsız çalışabilmesi, kontrollü üretime olanak sağlaması, su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir kullanımı, su ürünleri yetiştiriciliğinin geleceğinde kritik bir rol oynayacaktır. Bu çalışmada kapalı devre sistemlerin en önemli bileşeni olarak nitelendirilen biyolojik filtrenin çalışma prensipleri, kapalı devre balık yetiştiriciliği sistemlerindeki yeri detaylı olarak incelenmiş ve tuzlu su yetiştiriciliği için akışkan kum tabanlı biyofiltrenin avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Ayrıca deniz suyu sistemlerinde kullanılması planlanan akışkan kum tabanlı biyofiltre prototipi imal edilmiştir. Üretilen prototip ile debiye bağlı en yaygın olarak kullanılan kuvartz kum boyutu (0,6-0,8 mm) esas alınarak, materyalin hem tatlı suda hem de deniz suyundaki davranışı gözlemlenmiştir. Yapılan denemenin sonuçlarına göre kullanılan materyalin her iki su ortamında da verimli şekilde kullanılabileceği tespit edilmiştir. Prototip akışkan kum tabanlı biyofiltrenin imalat sürecinde ülkemiz koşullarında kullanılacak malzemelerin temini ve işlenmesi konularında da çıktılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of closed-circuit systems to operate independently of environmental conditions, enabling controlled production and efficient and sustainable use of water resources will play a critical role in the future of aquaculture. In this study, the working principles of the biological filter, which is considered as the most important component of closed circuit systems, its place in closed circuit fish farming systems were examined in detail and the advantages and disadvantages of the fluidized sand-based biofilter for saltwater farming were evaluated. In addition, a fluidized sand-based biofilter prototype which is planned to be used in saltwater systems was manufactured. The prototype was used to observe the behavior of the material in both freshwater and saltwater, based on the most commonly used quartz sand size (0.6-0.8 mm) depending on the flow rate. According to the results of the trial, it was determined that the material used can be used efficiently in both water environments. In the manufacturing process of the prototype fluidized sand-based biofilter, outputs were also obtained regarding the supply and processing of materials to be used in our country's conditions.