Beton santralinde enerji yöneticiliği ve verimlilik analizi
Energy management and efficiency analysis in concrete plants
  1. Tez No: 940008
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, bir beton santralinde enerji yönetimi ve enerji verimliliği analizi ele alınmış, enerji yöneticisinin bu süreçlerdeki rolü ve önemi vurgulanmıştır. Beton üretim süreçlerinin enerji yoğunluğu, enerji yönetimi uygulamalarının etkin bir şekilde hayata geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Enerji yöneticisi, enerji tüketimini izleme, analiz etme ve verimlilik artırıcı stratejiler geliştirme süreçlerinde kritik bir role sahiptir. Çalışma, beton santralinde enerji yönetiminin mevcut durumu değerlendirmiş ve enerji kayıplarını azaltmaya yönelik çözümler sunmuştur. Araştırma kapsamında, enerji verilerinin toplanması, santral ekipmanlarının enerji performanslarının değerlendirilmesi ve iyileştirme potansiyellerinin belirlenmesi için saha ölçümleri yapılmıştır. Enerji yöneticisinin bu süreçlerdeki sorumlulukları, enerji tüketimini optimize etmek, enerji maliyetlerini azaltmak ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek olarak öne çıkmıştır. Ayrıca, enerji yönetim sistemlerinin santrale entegrasyonu ve bu sistemlerin etkili bir şekilde uygulanması değerlendirilmiştir. Çeşitli senaryolar oluşturularak enerji tasarrufu potansiyeli hesaplanmıştır. Sonuçlar, enerji yöneticisinin liderliğinde yapılan enerji verimliliği çalışmalarının beton santrallerinde önemli maliyet tasarrufları sağladığını ve çevresel etkileri azalttığını göstermiştir. Çalışmada, enerji yöneticisinin sistematik yaklaşımıyla enerji verimliliği stratejilerinin hayata geçirilmesinin, enerji tüketiminde sürekli iyileştirme sağladığı vurgulanmıştır. Enerji yöneticisinin bu süreçteki stratejik rolü, santral yönetimi için uzun vadeli başarının anahtarı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on energy management and energy efficiency analysis in a concrete plant, emphasizing the role and importance of the energy manager in these processes. The energy-intensive nature of concrete production processes necessitates the effective implementation of energy management practices. The energy manager plays a critical role in monitoring, analyzing energy consumption, and developing strategies to enhance efficiency. The study evaluates the current state of energy management in a concrete plant and proposes solutions to reduce energy losses. As part of the research, energy data was collected, the energy performance of plant equipment was assessed, and potential improvements were identified through field measurements. The responsibilities of the energy manager include optimizing energy consumption, reducing energy costs, and achieving sustainability goals. The integration of energy management systems into the plant and their effective implementation were also examined. Various scenarios were developed to calculate potential energy savings. The results demonstrate that energy efficiency initiatives, led by an energy manager, achieve significant cost savings and reduce environmental impacts in concrete plants. The study highlights that implementing energy efficiency strategies through the systematic approach of the energy manager ensures continuous improvement in energy consumption. The strategic role of the energy manager in this process is identified as a key factor for the long-term success of plant management.