Endüstrilerde sürdürülebilirlik ilkeleri ve yeşil dönüşüm
Sustainability principles and green transformation in the industries
- Tez No: 940014
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İklim değişikliği küresel anlamda karşı karşıya kaldığımız bugünümüzü ve geleceğimizi olumsuz yönde etkileyen ciddi bir problemdir. İklim değişikliği doğal kaynaklarımızın hızla yok olmasını sağlayan sorumsuz üretim ve tüketim alışkanlıkları olan insanın faaliyetlerinin bir neticesidir. Nitekim son yıllarda uluslararası düzeyde kamuoyu oluşmuş ve çevresel etkilerin azaltılmasına yönelik uluslararası anlaşmalar imzalanarak iklim değişikliği ile mücadele çalışmaları hız kazanmıştır. Avrupa Birliği, Yeşil Mutabakat kapsamında 2050 yılında ilk karbon nötr kıta olmayı hedeflemekle birlikte ithal ettiği ürün ve hizmetlerin de yaşam döngülerinde karbonsuzlaşmasını beklemektedir. Bu hedefe ulaşmak isteyen firmalar artık tasarım aşamasındayken ürünlerin bertarafına kadar olan tüm yaşam döngüsünü düşünmek ve çevreye en az etkisi olan faaliyetleri gerçekleştirmek zorundadırlar. Bu tez, sera gazı emisyonlarının yoğun olduğu enerji, lojistik ve otomotiv üretim sektörlerinde döngüsel ekonomi, yeşil süreçler ve yeşil teknolojiler gibi sürdürülebilir uygulamaları ele alarak çevresel etkilerin azaltılması için yenilikçi çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a serious problem that we face globally and that negatively affects our present and future. Climate change is a result of the activities of people with irresponsible production and consumption habits that cause our natural resources to be rapidly destroyed. In fact, in recent years, public opinion has been formed at the international level and efforts to fight against climate change have gained momentum by signing international agreements to reduce environmental impacts. The European Union aims to become the first carbon neutral continent in 2050 within the scope of the Green Deal and also expects the products and services it imports to be decarbonized in their life cycles. Companies that want to achieve this goal must now consider the entire life cycle of the products from the design stage to their disposal and carry out activities that have the least impact on the environment. This thesis offers innovative solutions to reduce environmental impacts by addressing sustainable applications such as circular economy, green processes and green technologies in the energy, logistics and automotive manufacturing sectors where greenhouse gas emissions are intense.